Haluatteko kuntouttavaan työtoimintaan?
Oletteko olleet sellaisessa? Kerran työkkäri yritti väkisin minut sellaiseen pakottaa väittämällä että tarviin kuntoutusta. Kuulemma jos on työtön pitkään niin ei ole elämänhallintaa. Sanoin että haistakaa paska, paremmin minulla menee kuin kymmenillä tuhansilla muilla. Minulla ei ole edes velkaa ollut viimeisen 30 vuoden aikana. Tein myös rikosilmoituksen työkkärin työntekijästä. Sen jälkeen ei ole työkkäriin pyydetty.
Kommentit (3)
Ei ole koskaan mitään oikeaa työpaikkaa tarjottu työkkäristä. Ne tarjonnut aina kuntouttavaa vaikka olen urheillut koko ikäni ja hyväkuntoinen.
En ole ollut mutta kaveri oli "työtoiminnassa" jossa tehtiin pizzaa ja sitten syötiin se. Kaveri oli ihan tyytyväinen kun ei tarvinnut itse maksaa sen päivän ruokaa. Muina päivinä siellä oli pelattu lautapelejä.
Niissä työkkärin palavereissa on aina joku tyhmä sossuntäti mukana selittämässä että kuntouttava olisi hyväksi vaikka se on pelkkää orjahommaa jossa masentuu. Sitten ne väitti että oon sairas, minun pitää mennä terveystarkastukseen. Seoli viimeinen niitti ja tein rikosilmoituksen.