Pääkaupunkiseutu on niin iso, etten ole koskaan törmännyt täällä vanhoihin tuttuihin sattumalta
Olen asunut koko ikäni täällä, kaikissa kaupungeissa eli Helsinki, Espoo, Vantaa.
En ole koskaan törmännyt missään vanhoihin tuttuihin (vanhoihin kaveripiireihin, koulukavereihin, työkavereihin).
Jos kerran välit menevät, niin todennäköisyys sille, ettet koskaan törmää kyseiseen ihmiseen täällä, on suuri.
N48
Kommentit (20)
Minusta kuulostaa todella omituiselta, itse tapaan tosi usein tuttuja sattumalta. Olen ikäisesi, mutta asunut täällä vasta 16 vuotta ja silti törmännyt sattumalta myös ihmisiin, jotka tunnen jostain ihan muualta ja jotka eivät asu täällä. Tietysti, jos ei esimerkiksi käytä julkista liikennettä, ei liiku keskustassa silloin kun ihmiset menevät töihin tai tulevat sieltä pois ja muutenkin pysyy enimmäkseen kotosalla, mahdollisuus kasvaa olla näkemättä ketään.
En ole törmännyt kuin ehkä kahteen peruskoulun luokkakaveriin. Se on ihme.
Jos et liiku julkisella liikenteellä niin ei ihme.
En ole koskaan törmännyt entisiin tuttuihin.
Sulla on sitten varmaan tosi pieni piiri jossa olet pyörinyt tai sitten liikut ihmisvilinässä vähän. Itse silloin tällöin törmään vanhoihin tuttuihin. Ei, tämä ei todellakaan ole mikään iso paikka. Ei edes koko Suomi.
Miten tuo on mahdollista, vai heittiköhän Ap "koepallon" tuossa alustuskirjoituksessaan?
Minä olen kävellyt sivarikaverini kanssa vastakkain Helsingin keskustassa vaikka en ole milloinkaan edes asunut siellä.
Tosin, tuo sivarikaverini ei ollut kovin läheinen, vaan enemmänkin "naamatuttu" jo itse sivarissakin n. 400 km päässä Helsingistä, ja kohtaaminen oli sangen nopea, niin että molemmat ymmärsimme tilanteen ja tunnistimme toisemme vasta n. parin sekunnin kuluttua jälkeenpäin.
Jätkä 53 vuotta
Jep. Pelkästään Helsingissä en ole törmännyt kehenkään vanhoihin tuttuihin vuosikausiin, vaikka käyn kyllä tapahtumissa, leffassa, ravintoloissa, ostoksilla ym. Ja parempi niin kun ei muutenkaan ole oltu yhteyksissä enää, voisi olla aika vaivaannuttavaa törmätä niin pitkän ajan jälkeen.
Minä törmää siellä hesas aina vanhoihin tuttuihin vaikka asunkin Rovaniemellä ja käy etelässä kerran vuodessa
En ole törmännyt yhteenkään kouluaikaiseen kaveriini sitten kouluvuosien ja olen jo reilusti yli nelikymppinen, aina asunut pk-seudulla ja kouluni täällä käynyt.
Vierailija kirjoitti:
Minä törmään harva se päivä.
Teidän on pakko asua samassa kaupunginosassa, mikään mua ei selitä, että törmäät harva se päivä vanhoihin tuttuihin. Itse en ole onnistunut törmäämään yhteenkään vanhan elämäni tutuista. En yhteenkään, en missään.
Vierailija kirjoitti:
Minä törmää siellä hesas aina vanhoihin tuttuihin vaikka asunkin Rovaniemellä ja käy etelässä kerran vuodessa
Sitten sun on pakko norkoilla heidän työpaikan, kodin tai jonkun heidän käyttämänsä baarin liepeillä. Muuten tuo ei todellakaan ole mahdollista.
Olen asunut pk-seudulla kohta 60 vuotta, käynyt kolmea eri koulua, opiskellut kolmessa eri korkeakoulussa, ollut ties kuinka monessa työpaikassa ja harrastanut kuorolaulua kahdessa eri kuorossa - enkä koskaan törmää kehenkään tuttuun tai naamatuttuun, kun liikun kaupungilla, lähiöissä, kauppakeskuksissa, ravintoloissa tai ylipäänsä missään. Mun mies törmää kaikkialla jatkuvasti entisiin ja nykyisiin työkavereihinsa, vaikka on ollut koko aikuisikänsä samassa työpaikassa. Se on mun mielestä paljon oudompaa.
On äärimmäisen pienestä kiinni, meneekö tiet aina ristiin vai ei. Sehän on ihan minuuttipeliä ja joskus jopa sekuntipeliä. Oikeasti voi aina mennä niin, että just menet kaikkien kanssa ristiin, etkä oikeasti näe ketään vanhoja tuttuja.
En minäkään, mutta samat tuntemattomat tulevat usein eri paikoissa vastaan mm. Jäävuori-Hagrid ja Persephone.
Vierailija kirjoitti:
Jos et liiku julkisella liikenteellä niin ei ihme.
Jos asuu samassa kaupunginosassa ja käy samoissa lähikaupoissa, niin satunnaisen tapaamisen todennäköisyys kasvaa.
Minä olen törmännyt vanhoihin tuttuihin jopa lomamatkalla Lontoossa. Myös käydessäni Helsingissä olen törmännyt vanhoihin tuttuihin.
En ole koskaan asunut Helsingissä enkä Lontoossa.
Heset on niin pieni paikka että kaikista tulee vähintään naamatuttuja keskenään.
Aika erikoista. Minusta törmää aika usein ja manailen sitä, että on niin pieni maa.