Orpo ja Purra vievät tuhkatkin pesästä: Hallitus ehdottaa vanhusten palvelujen maksujen nostamista
HS: Ympärivuorokautisen hoivan maksut nousisivat 87,5 prosenttiin asiakkaan kuukausituloista, kun ne nyt ovat enintään 85 prosenttia.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011948818.html
Lisäksi kotihoidon asiakasmaksut nousisivat.
Asiakasmaksujen nostaminen on osa sosiaalihuollon uudistamista, josta lähti perjantaina lausuntokierrokselle lakiluonnos. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman (ps) esitteli muutosesitystä perjantaina medialle.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011948818.html
Tämäkin ministeri Wille Rydmanin muutosesitys vain vahvistaa sitä käsitystä, että hallitus kohdistaa säästönsä heikommassa asemassa oleviin.
Tässä käy jo nyt niin, että koska esim. lääkkeet täytyy maksaa jäljelle jäävästa osasta ja esim. Kelan hoitotuki lasketaan mukaan tuloihin (eli hyvinvointialue nappaa siitäkin 85%) niin tuloista ei monella jää riittävästi rahaa välttämättömiin kuluihin.
Vanhukset joutuvat jo nykyisessä tilanteessa käyttämään lähes koko eläkkeensä hoivan maksamiseen riippumatta eläkkeen suuruudesta. Suuret lääkekulut vievät leijonanosan pienituloisen käteen jäävistä tuloista, ennen kuin lääkeomavastuu täyttyy.
Kuulostaa puhtaasti vanhusten ryöstämiseltä, kun melkein koko eläke viedään vain jotta saisi elää hoivattuna ja inhimillisissä oloissa — mikä sekään ei ole taattu.
Taas rikkaat ja kovasydämmiset asialla.
En halua tällaisen armottoman ja tuhoisan politiikan jatkuvan, kokoomus, persut, RKP ja KD pysyvästi oppositioon !