Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sisareni avautuu yksityisasioista somessa

Vierailija
15.04.2026 |

Sisareni  päivittää someen elämästään. On jonkinlainen pienen mittakaavan influensser, jolla on jonkinlainen seuraajakunta.

 

Ikävää tässä on se, että kertoo näissä päivityksissä myos meistä muista..Ei nimellä, mut jos vaikka aiheena on " riita mummin kanssa" niin kyllähän tutut tietää kenestä kerrotaan.

 

Tän seurauksena moni on ottanut häneen etäisyyttä, ei oo saanut kutsuja sukujuhliin jne..Ennen tätä on toki yrittäneet puhua, mut siskon mukaan hänellä on oikeus kertoa omasta elämästään julkisesti.

 

Mut nyt sit kun avoimen sometuksen takia päätymistä osaksi sitä on yritetty vältellä, hän kertookin sit miten hänet on suljettu ulos.

 

En tiedä, mitä tuolle voi? Yrittää puhua järkeä? Katkaista yhteydet kokonaan? Kun ihminen itse ei nää syy-seursussuhdetta oman toimintansa ja muiden etäisyydenoton välillä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
15.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ainakaan omia asioita hänelle kertoisi. 

Vierailija
2/7 |
15.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa olla narsissi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
15.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa ikävältä. Kovin helposti en itse sisarukseeni välejä katkaisisi mutta jollain tavalla tuollainen käytös varmasti vaikuttaisi siihen millainen hänen seurassaan olisin ja todennäköisesti ottaisin itse jossain määrin etäisyyttä. En yhtään ihmettelisi jos hieman kaukaisemmat sukulaiset eivät haluaisi olla hänen kanssaan missään tekemisissä jos vaarana on joutua hänen some-aiheeksi.

Vierailija
4/7 |
15.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voihan sitä aina yrittää puhua. Kertoa, että hänen valintansa on jakaa elämäänsä julkisesti ja muiden valinta on vältellä häntä, jotta eivät tule vedetyksi mukaan hänen someensa. Molemmat osapuolet saavat oman valintansa tehdä. On ne oikeudet ja sitten on toiminnan seuraukset. Johtaako puhe mihinkään? Ehkä ei, mutta onpahan sitten ainakin yritetty jotain.

Vierailija
5/7 |
16.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän tässä on hänellä ison laskun vaara. Ei sillä ole merkitystä, että kirjoittaa nimettömästi sukulaisista, jos hänen oma henkilöllisyytensä on tiedossa. Eli yksityiselämää loukkaavan tiedon levittäminen tulee todella helposti vastaan. Lainaus tekoälyltä siitä mitä se tarkoittaa:

 

Yksityiselämän piiriin kuuluvat yleensä esimerkiksi perhesuhteet, terveydentila, seksuaalinen suuntautuminen ja muut erittäin henkilökohtaiset asiat.

Levittäminen: Tiedon on tultava lukuisten ihmisten saataville, esimerkiksi sosiaalisessa mediassa tai keskustelupalstoilla.

Todenperäisyys: Toisin kuin kunnianloukkauksessa, yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen voi tapahtua, vaikka levitetty tieto olisi totta.

 

Kyseeseen voi tulla myös kunnianloukkaus eli aika vakavista asioista on kyse. Nimimerkillä kirjoittaminen ei auta, sillä jos lähipiiri tunnistaa kuten kerrot, voi olla, että sisko on jo näihin rikoksiin syyllistynyt. 

 

Itse toisin nämä asiat hänen tietoonsa, jospa se muuttaisi asennoitumista. Ja itselläni on kyllä nollatoleranssi tällaiseen eli jos joku oma sukulainen toimisi noin, tekisin tutkintapyynnön poliisille. Kyseessähän on laajasti esim. lapsiin vaikuttava asia.

Vierailija
6/7 |
16.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palaanpa k-aikaan. Somessa eläkeläisnainen ( oletan hänen olleen oikealla nimellään ja paikkakuntansa)   kertoi mutä lähihoitajatyttärensä oli kertonut työpaikastaan vanhusten hoitokoti.  Miten vanhukset " pakkopiikitettiin" ja tämä tytär itse.  Muiden sukulaistensa asioita ja haukkui naapurinsa kun ovat "maskipellejä"

Minut laittaisi aikuiset lapset äkkiä kuriin.  

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
16.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko sisaresi Helen  Koivu?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kuusi viisi