Muutan 48-vuotiaana 28neliön yksiöön. Pelkään romahtavani
Kommentit (248)
Sinulla on katto pään päällä, lopeta valittaminen!
Ite ostin 90-luvulla halvan yksiön 25m2.Maksoin pian pois,rahaa jäi säästöön.Matkustelin 2x vuodessa,ostin kesämökin ja loput sijoitin.59-vuotiaana jäin pois päivätöistä.Nyt 60v ,kesät mökillä ja talvet lämpimässä.
Nyt käyn yksiössäni lähinnä pesees pyykit ja pitämässä osoitteen jossakin vakituisessa.Onneksi en sijoittanu
seiniin,sopi mulle vallan hyvin.
Älä vaan sano että se on vielä vuokralla jossakin neukku-lähiössä? Jos näin, niin tuon alemmas ei aikuinen ihminen voi vajota.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Koirakeskustelu ei taida aloitukseen liittyä mutta. Mulla ja kavereilla on vinttikoiria, ja sisällä ne ei tee muuta kuin makaa. No joskus luuta järsivät.
Ulkona sitten, voi elämä sitä vauhtia! Lenkillä käydään vaihtelun vuoksi, mutta vapaana (aidatulla pihalla) juokseminen on se mitä nämä tarvitsee. Eivät isoja sisätiloja.
Aidattu piha koiria varten on täysin eri kun kerrostaloyksiön ranskalainen parveke. Sellaisessakin kuutiossa kuulemma aggressiivista bullstiffia pidetty.
On koiraihmisiä ja sitten on--koiraihmisiä. Mutta jeps - jatketaan me keskustelua yksiöistä.
Se aidatun pihan asunto voi kuitenkin olla yhtä pieni kuin kerrostalon yksiö. Se pointtina. Sisätilat ei ole tosiaan se ratkaiseva asia.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Miksi ihminen muka tarvitsee viiden huoneen kämpän jos vain yhdessä pystyy olemaan kerrallaan?
Niissä voi tehdä eri asioita eri aikoina, ei tarvitse pysyä siinä yhdessä ja samassa tilassa koko aikaa. Toisaalta se yksikin tila voi olla riittävä ja elinpiiriään voi laajentaa vaikka ulkoilemalla, kahviloissa, ravintoloissa, kuntosalilla, harrastamalla jotain kodin ulkopuolella tmv.
Ulkoilu on siitepölyallergiselle pois laskuista tähän aikaan vuodesta, ellei sitten ulkoile yöllä. Nuo kaikki muut maksavat. Kirjastoon toki voi mennä ilmaiseksi pyörimään.
Mä olen siitepölyallerginen astmaatikko enkä ole koskaan jäänyt kotiin sisälle siitepölyaikana. Johan mun pitää töissäkin käydä enkä jaksaisi vain kotona olla viikkokausia.
Ei yksiöön. Mieluummin kimppakämppä. Ei oo terveellistä peseytyä, tehdä ruokaa ja nukkua samassa tilassa. Kunnon yhteiskeittiö, yhteiset työtilat: puutyökoneet, tulityötilat, kangaspuut ym. Kasvimaat ja perunapellot. Saunaosastot ja pwsutuvat myös. Yksiöt ei oo ihmisen asuntoja ja kaiken lisäks kalliita.
Vierailija kirjoitti:
Mä pelkään että masennun vielä enemmän. Jätän kaiken taakseni. Mä en tunne ketään. Ei ystäviä paikkakunnalla. Ei perhettä, sukua. Oon eläkkeellä eli päivät kotona. Auttakaa! Itkettää, pelkään katuvani päätöstä erota.
Ap
Kyllä sinä pärjäät ja sopeudut. Alku on aina hankalaa, uusi elämä pelottaa. Päivä kerrallaan eteenpäin, älä katso taaksepäin.
Onhan joku 30 neliötä ihmisasumiseen Suomen paskasäässä kelpaamaton koppi. Menkää vaan markkinamiesten metkuihin, niin päästään asumaan kohta 10 neliössä 2000 eur kk
Taas teinin tasolle jäänyt vanhus
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meitä asuu kaksi aikuista 33 neliössä, ilman mitään ongelmia. Kyllä sä pärjäät.
Otan osaa köyhyysrajalla elämiseenne.
Henkinen köyhyys on kaikista pahinta, materiasta viis.
Millainen paloturvallisuus mahtaa olla noissa Hong Kongin arkkuasunnoissa? Tuossakin asukkaat vielä tupakoivat siellä sisällä, ikkunattomassa "komero"asunnossa ja vain tuuletin vaihtaa ilmaa.
Nyt oma asunto tuntuu kartanolta kun katsoo missä jotkut ihmiset joutuvat pärjäilemään.
Muutin saman ikäisenä yksiöön. Tässä on sentään 32 neliötä ja ei ole onneksi noita uusia putkiyksiöitä joissa näkee postiluukusta sänkyyn. On erillinen keittokomero eikä vessa-suihkuun ole tuhlattu neliöitä että saisi pyörätuolilla kanttailla kahdeksikkoja. Olen tyytyväinen ja onnellinen tässä ilman miestä taikka muuta rasitetta. Voin suositella lämpimästi kaikille, jotka kärvistelee turhan isoissa huoltoa vaativissa omakotitaloissaan ruohonleikkuun ja lumitöiden kanssa.
Parempi noin kun sadan neliön ok talon johon aikuistuneet lapset ovat jättäneet tavaransa joita ei saa hävittää. Astioita ja liinavaatteita on valtavat määrät eikä ne kenellekään kelpaa kuten eivät vanhat huonekalutkaan. Kävi SPR katsomassa mutta eivät tahtoneet mitään
Vierailija kirjoitti:
…and? Minä asun nyt, 37-vuotiaana 25 neliön yksiössä ja sekin liian iso. En tule koskaan muuttamaan isompaan. Nyt katsoin yhtä ihanaa 19 neliön asuntoa.
Mikä niissä asunnoissa on niin ihanaa? Muistan kun asuin näissä 18 neliön yksiöissä eikä niihin oikeasti mahtunut mitään. Jääkaappi samassa huoneessa sängyn vieressä, yksi komero kaikille tavaroille, yksi ikkuna ettei saanut kesällä edes kunnon tuuletusta, vessaan nippa nappa mahtui pesukone ja iso osa asunnosta olikin vessaa ja eteistä. Eteisestä näkee koko kämppään ja kun huoltomies tai vieraita tulee niin kaikki näkee miten nukut.
Ap voisi kertoa, miten låhti käyntiin 28m2 -asuminen?
En ole koskaan asunut isommassa.
Mietin, mikä on tämän aloituksen pointti. Vapauden tunne varmaan. Omia aivojaan voi säätää. Yritä keksiä hyviä puolia tästä tilanteesta. Turvallisuuden tunne. Itsenäisyys. Siivoamisen helppous. Kätevä asumistapa. Vapautta jos kaipaat, niitä neliömetrejä löytyy lenkkipolulta, kuntosalilta, uimahallista - miksi surisit, kaiken ei tarvitse tapahtua kotona. Nyt kun kansanopistot aloittavat kurssinsa taas syksyllä, ilmoittaudu ihmeessä niihin. On kiva palata kotiin. Pieni koti - sen voi sisustaa kodikkaaksi pesäksi. Nyt alkaa uusi elämänvaihe. Rohkeasti sitä kohti :)
"Foksusoidaan" "poinntia" "vesisäilillä". Terveisin "Tavan"ihminen. Kirjoita sinä siellä ihmisille huolellisemmin kun kommentoit tänne. Opiskelusi sellaiseen on pitkä.