Millaista on olla psykoosissa?
Kommentit (14)
Käy Vasemmistoliiton kokouksessa ja kuuntele niiden puheita niin saat hyvää osviittaa siitä.
Kuvittele elämäsi pahin ja kauhein painajainen. Elä siinä sitten.
Otsikosta jo arvasin, ettei ap halua oikeasti kuulla psykoosista, joten jätän tän tähän.
Se tuntuu kamalalta. Toivottavasti et koskaan koe sitä.
Sellaista kuin kävelisi 10cm maanpinnan yläpuolella ja kaikki tuntuu kevyeltä. Saatat lähteä kauppaan hyppäämällä parvekkeelta alas nurmikolle tai hypätä sieltä puuhun ja laskeutua alas muistaen kuitenkin kotiavaimet. Psykoosissa saa aikaan paljon ja meno on maaninen. Tuntuu että sinulla on joku tehtävä ja suoritat sitä. Opit asioita viikossa samalla teholla kuin puolessa vuodessa oppisit. Esimeriksi vieraan kielen. Yksi hulvattomin yksityiskohta on että saatat unohtaa asioita ja psykoosissa monesti myöhemmin taantuu kongnitiivisesti. Aivot jotekin suojelee ja säästää energiaa etuotsalohkosta, mutta tieto pysyy.
Esimerkkinä vaikka karaten mustavyö alle vuodessa. Aluksi tuntuu että ole unohtanut asioita, mutta kun kaivelet niitä antipsykoosilääkkeissäsi, niin huomaatkin että liha muistaa asioita.
Olen ollut psykoosissa kymmeniä kertoja elämäni aikana ja työelämässä olen aiheuttanut useiden satojen tuhansien eurojen tappioita. Mun kaltaisten pitäisi päästä ikuisesti eläkkeelle. Meikäläinen esimerkiksi autotehtaalla vo aiheuttaa ihan tuntuvia vahinkoja, jos saan päähäni että avaruusolennot käyttää tehdasta maailan valloitukseen ja Pietari itse on taivaassa tehnyt lakon ja kapinan itsensä Jeesusta vastaan. Mutta tää on tätä kun ei haluta maksaa selvää rahaa, niin tappioita tulee jatkossakin. ihmishengiltä on säästytty. Työttömänä tule tilanteita ettei ole varaa sen kuun lääkkeisiin ja sitten flippaa.
Tulee äänestäneeksi Kokoomusta tai Persuja
Juuri siltä miltä sinusta nyt tuntuu!
Tiedät olevasi itse psykoosissa, kun alat laittelemaan aloituksia tänne
Niin, psykoosi koskee vain naisia eikä miehiä.. Oivoi, nyt on jäänyt psykologian kursseja käymättä
Etkö vieläkään ymmärrä miltä psykoosi tuntuu…
Vierailija kirjoitti:
Niin, psykoosi koskee vain naisia eikä miehiä.. Oivoi, nyt on jäänyt psykologian kursseja käymättä
Hän ei voi tunnustaa olevansa juuri psykoosissa
On sellainen voimaantunut olo, tekee nieli nalkuttaa, kiljua ja kirjoittaa vihaisena kaikkea miesvihaa palstalle.
N47