Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Avoimet hakemukset

Vierailija
02.04.2026 |

Hei, onko kukaan saanut töitä ikinä jättämällä avoimen hakemuksen? Kunhan pohdin.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen. Mutta se ei ollut täysin avoin siinä mielessä että olisin lähettänyt vain cv:n ja toivonut että keksivät itse missä olisin hyvä. Sen sijaan kuvasin hakemuksessani miten ajattelin että voisin heidän liiketoimintaansa hyödyntää, ja tähän liittyi se että minulla oli aiempaa työkokemusta eräältä alalta jossa heillä oli paljon asiakkaita.


Pari päivää hakemuksen lähettämisen jälkeen olin haastattelussa ja palkkasivat toimialatiimiin jossa tarvittiin juuri sitä osaamista mitä minulla oli.  

Olen myös saanut yhden pitkäaikaisen työpaikan niin että hain paikkaa johon minua ei valittu, mutta kun HR ilmoitti huonot uutiset niin he samalla kysyivät että kiinnostaisiko minua eräs toinen rooli joka oli juuri tullut hakuun.

Vierailija
2/4 |
02.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole saa edes yhteydenottoja. Laitan niitä kuitenkin säännöllisesti koska töitä on haettava. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Avoin hakemus isoon yritykseen on turhaa. Mutta yrityjseen, jossa 5-50 työntekijää se saattaa toimia.

Vierailija
4/4 |
02.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus sain telakalta keikkatöitä. Telakalla olin eri jaksoissa 2-4 kuukautta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi yksi