Lue keskustelun säännöt.
Kansalaisaloite kolmannesta sukupuolesta.
31.03.2026 |
On sillä paremmat mahdollisuudet kuin pakkoruotsin poistamisella tai kannabiksen laillistamisella. Enimmäkseen kansalaisaloitteet hylätään. Päättäjät kun eivät yhtään tykkää siitä kun kansa yrittää osallistua politiikkaan.
Kommentit (21)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Miksi toisaalta kannattaa jotain niin järjetöntä, kuin joidenkin egoltaan hauraiden reppanoiden pakonomaista tarvetta hakea vahvistusta omalle hauraalle identiteetilleen juridisesti ja hallinnollisesti täysin turhien luokitusten saamisella viranomaisrekistereihin? Voiko egosentrisempää ja narsistisempaa vaatimusta esittää?
Miksi ihmiset edes käyttävät pohjimmiltaan puhtaasti biologista piirrettä kuvaavaa käsitettä omien identiteettiprojektiensa välineenä? Eihän kolmas sukupuoli tarkoita yhtään mitään. Sinänsä että siitä olisi muuta konkreettista haittaa kuin se, että kolmannen sukupuolen matkustelu vaikeutuu matkustusasiakirjoja koskevien kansainvälisten standardien takia ja tulee lisää byrokratiaa.