Huvittavaa tavata englantia puhuvia suomenruotsalaisia
Ajatella, että maassamme asuu suomenruotsalaisia (joiden esi-isät olivat satoja vuosia aiemmin suomenkielisiä), jotka puhuvat suomea niin huonosti, että mieluummin vaihtavat englantiin. Tällaisia tapauksia ihan nuortenkin ruotsinkielisten keskuudessa tulee vastaan aina vähän väliä. Noloa.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Eikös Suomi ole joskus kuulunut Ruotsin vallan alle?
Miten liittyy aiheeseen? -ap
Vierailija kirjoitti:
Eikös Suomi ole joskus kuulunut Ruotsin vallan alle?
Kuului myös Venäjälle, mutten usko, että Suomesta löytyy kovin montaa ihmistä, jotka polveutuvat yli sadan vuoden takaisista venäjänkielisistä, jotka eivät osaisi puhua tavallista suomea.
Tämä, mutta silti, kehitysmaalaiset ma mut muka saadaan assimiloitua Suomeen, kun edes suomenruotsalaiset, jotka ovat geneettisesti suomalaisia, eivät ole kyenneet siihen monen vuosisadankin jälkeen. :D
Tullut tosiaan näitä joskus vastaan. Erikoista.
Kuinkas tämä Suomen ylivertainen koululaitos on tässä epäonnistunut? Eli Suomessa asuva suomalainen, äidinkielenään ruotsia puhuva, ei ole saatu oppimaan suomea? Kylläpä naurattaa.
Yhtä huvittavaa on että Ahvenanmaalla itsepalvelukassat puhuvat jopa venäjää mutta eivät suomea.
Eikös Suomi ole joskus kuulunut Ruotsin vallan alle?