Miten onnistuu abortti viikolla 23? Eli viime hetkillä kun voi vielä keskeyttää. Apua!
Onko ihan pakko synnyttää? Olen kuullut että sikiö voidaan synnyttää osissa. Mitä jos on pakko synnyttää sikiö elävänä? Mitä sitten tapahtuu? Saanko pitää sikiön ja haudata itse?
Paskalta tuntuu. Mutta elämässä ei mene kaikki niin kuin elokuvissa. Ei tarvi kysellä syytä, en halua kertoa. Ei ole vamma kyseessä kuitenkaan.
Kommentit (10)
enkä muista kuin vakavista syistä suosittelisikaan, on se sen verran karmee kokemus.
t: rv18 keskeyttänyt
Syyt kuulukkaan, mutta itse ainakin oisin tehny ratkaisut ajat sitten ku elävää jopa hengissä parituntia abortin jälkeen olevaa omaa lasta tappamaan! :/ en pystyisi kuin sellaisessa tapauksessa jos lapsi tulis olemaan äärimmäisen sairas.
Niin, 20. raskausviikon jälkeen keskeytystä ei saa kuin sikiöindikaatiolla. Tai tietenkin, jos raskaus uhkaa äidin henkeä. Mutta sosiaaliset syyt ei enää käy perusteeksi.
Lupa raskauden keskeyttämiseen
Lupaa raskauden keskeyttämiseen haetaan Valviralta, kun
* raskaus on kestänyt yli 12 raskausviikkoa mutta alle 20 raskausviikkoa
* epäillään, että sikiöllä on vaikea sairaus tai ruumiinvika
* sikiöllä on luotettavan tutkimuksen avulla todettu vaikea sikiön sairaus tai ruumiinvika ja raskaus on kestänyt yli 20 raskausviikkoa mutta alle 24 raskausviikkoa
* lääkäri on antanut kielteisen aborttipäätöksen, jolloin asia käsitellään Valvirassa valitusasiana"
Miten ihmeessä sen vois synnyttää osissa?Ja sen ikäinen kai jo haudataan, etjöhän sä sen mukaan saa.Tai sairaala ja kunta hoitaa sun luvalla homman.Mutta oot jo tosi pitkällä.Etkö jaksaisi loppuun asti ja antaisit lapsen sit adoptioon?
Enkä mä kyllä usko että sosiaalisin perustein saa abortoida noin "vanhan" sikiön.
Eihän tätä ulos saa kuin synnyttämällä. Mutta siis, mistä muusta syystä näin myöhään muka saisi keskeyttää? Eikö tämän ikäisellä sikiöllä ole jo aika korkeat selviämismahdollisuudet kohdun ulkopuolellalkin?
Onko ihan pakko synnyttää? Olen kuullut että sikiö voidaan synnyttää osissa. Mitä jos on pakko synnyttää sikiö elävänä? Mitä sitten tapahtuu? Saanko pitää sikiön ja haudata itse?
Paskalta tuntuu. Mutta elämässä ei mene kaikki niin kuin elokuvissa. Ei tarvi kysellä syytä, en halua kertoa. Ei ole vamma kyseessä kuitenkaan.
keskeyttää ennen rv 24. Sen jälkeen ei enää mistään syystä.
Vaikka nyt tuntuisikin erityisen vaikealta, niin kiität myöhemmin, jos annat lapsen syntymisen jälkeen ennemmin adoptoitavaksi kuin nyt abortoitavaksi.
Kyllä sä nyt vaan joudut synnyttämään, ei muu auta. Ja prosessi on tietty henkisesti tosi raskas, koska tuon ikäinen sikiö on jo iso. Ja fyysisesti raskas siksi, koska tuossa prosessissa voi mennä useampikin päivä.