Tämä foorumi pakottaa töykeäksi
En tiedä saako tämmöistä nostaa esiin. Eli oma havaintoni: Avasin vauva.fi-sivuston n tunti sitten, ensimmäistä kertaa sitten lauantain. Silmille tuli heti polttava aihe, eli tuo taksien petollisuus, ei tule kyytiä vaikka on nimi sopimuksessa. Se poistettiin. Sitten asunnon hinnasta pääsi keskustelemaan, mikä on asunnon hinta erotilanteessa. Eipä siihen tule selkeää vastausta, ehkä se on se hinta, jolla joku olisi valmis sen ostamaan.
Otsikon pitää olla provosoiva, houkutella avaamaan keskustelu. Toki joku ottaa heti nokkiinsa, avaa keskustelun ja ilmoittaa sen ylläpidolle. Sitten lauseiden pitää olla lyhyitä, enintään 4 sanaa, jotta myös juuri tavaamaan oppineet intistä pääseet pysyvät kärryillä. Ja vielä liian syvälliset keskustelut yhteiskuntajärjestyksestä, itänaapurista tai trumpin sairauksista, nekin poistetaan melkoisen äkkiä.
Eli tällä saa keskustella vain kepeästi kaunis sää tänään - tyyppisistä aiheista, viikonlopun myrskyä tai paukkupakkasia ei saa mainita...Miksi me kuitenkin notkumme täällä. Onko se se sosiaalinen yhteys, mehän olemme sosiaalisia laumaeläimiä? Joku tässä koukuttaa mutta jotta täällä pysyy elossa, pitää viestien olla lyhyitä, liioittelevia ja tiettyyn suuntaan nuoleskelevia.
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Nyt suksit vi**uun täältä ulisemasta
Et tiedä aloittajan maantieteellistä sijaintia. Miten voi suksia minnekään jos ei ole lunta. Lisäksi ihminen ei mahdi v****un.
Nyt suksit vi**uun täältä ulisemasta