Minkä merkkisen kellon te ns. kelloihmiset haluaisitte itsellenne jos ei olisi rahasta kiinni?
Kommentit (22)
Vierailija kirjoitti:
Grand Seikon spring drive koneistolla. Olisi laatupeli.
Gran Seiko ja Omega ovat oikeiden kelloihmisten mieleen. Rolexit ja Hublot ovat niille, jotka haluavat rakentaa egoa.
Vacheron Constantinin kellon haluaisin mutta ei tule koskaan olemaan varaa moiseen ilman lottovoittoa. Vacheron on mielestäni yksi parhaista valmistajista. Siinä jää moni tunnetumpi brändi jalkoihin.
Vaihtoehtoja olisi paljon. Jos pääsisin valitsemaan ilman rahahuolia niin joku kolmikosta Breguet, JLC tai Vacheron. Tekninen huippuosaaminen ja upeasti viimeistellyt kellot.
Mulla on kännykkä, siinä on kello.
En mitään. Sikai mulla ei ole kelloa kun en halua.
Kellokeijot puhuu kellomerkeistä mitä tavis ei edes tiedä. Rolex ja Omega on junteilla.
Panerai. Luksusta mutta ei räikeää sellaista.
H. Moser & Cie. On huikean hienoja kelloja mutta on niissä huikeat hinnatkin.
Calvin Kleinilla oli ysärillä sellainen hopeanvärinen korukerro. Se on upea. Enää ehkä jostain vintagesta voisi löytyä. Koneistosta ei olisi väliä, vaan se malli ja veistksellisuus. Tuskin mikään huippukallis oli silloinkaan, mutta opiskelijana ei ollut varaa.
Vierailija kirjoitti:
Voutilainen
Voutilaisen kellot on taidetta.
Vierailija kirjoitti:
H. Moser & Cie. On huikean hienoja kelloja mutta on niissä huikeat hinnatkin.
Niillä on kyllä tyylikkäimmät pukukellot.
En ole kelloihminen, mutta Zenith Finlandia spektroliittitaululla on niin överin retro että se puhuttelee.
Naiset haluaa Citizenin, koska "kitisen", hähhähhähä
Timex. Toimii ja pysyy ajassa. Toinen hyvä World Timer, paljon toimintoja.
Haluaisin käkikellon joka on rakennettu atomikellon pohjalle. Olohuoneen nurkkaan.
Ei ole enää omistamisen halua noihin ja merkit itsessään eivät kiinnosta mutta se olisi mahdollisimman simppelillä vetokoneistolla. 2 viisaria, läpinäkyvällä takakannella, ei indeksikehää, ainoastaan 12 kohdalla piste. Tekijän nimi lugien välissä. Näin tällaisen vuosia sitten jonkun independenttyypin tekemänä, siis videon en luonnossa. Kaupan hyllyltä voisi lähimpänä olla corum bridge mutta pyöreällä rungolla.
Grand Seikon spring drive koneistolla. Olisi laatupeli.