Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ekaluokkalaisen koulukiusaaminen

Vierailija
06.11.2011 |

Koulussa on tapahtunut muutaman kerran vakavampi yhteenotto tai meidän lapsen päälle on käyty.

Koulu hyssyttelee eikä heidän mukaan ole mahdollisuuksia tehdä mitään.



Edellinen case kävi viikko sitten, lapsi selvisi fyysisesti mustelmilla ja pienin aineellisin vahingoin.



Voisitteko kertoa esimerkkejä onnistuneista tavoista puuttua kiusaamiseen?



Haluan saada pienen koululaisen alkuinnostuksen takaisin.



t.äiti

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
06.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parempi uusia kysely päivänvalon aikaan, ei liene ketään palstalla.

Vierailija
2/6 |
06.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin kannattaa ottaa suoraan yhteys kiusaajan vanhempiin tai mennä suoraan käymään heillä ja selvittää asia kasvotusten vanhempien ja lasten kesken. Jotkut koulut jää vaan odottelemaan että jotain pahempaa tapahtuu.

Vaikka minusta mustelmat ja aineelliset vahingot on jo iso asia ja pitäis selvittää ihan kunnolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
06.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

koulu kuulu KIVA-koulu ohjelmaan? Ymmärtääkseni jo lähes kaikki koulut kuuluvat tähän kiusaamisen vastaiseen ohjelmaan. KIVA-koulu antaa koululle ja vanhemille tarkat ohjeet miten kiusaamiseen puututaan. Googlaa KIVA-koulu ja kysele opettajalta asiasta.



Jos opettaja ei puutu asiaan kannattaa ottaa yhteyttä koulukuraattoriin.

Vierailija
4/6 |
06.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tottakai siihen PITÄÄ koulun puuttua. Jos ei koulu tee mitään - oletko ollut rehtoriin yhteydessä? - niin ota yhteys koulutoimen johtajaan. Tietenkin syytä ihan ensin keskustella kiusaajan vanhempien kanssa. Ikävän usein kiusaaminen lähtee jo kotikasvatuksesta, joten kiusaajan vanhemmat saattavat olla keskustelukyvyttömiä - siihen kannattaa varautua.

Vierailija
5/6 |
06.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kouluun on oltu yhteydessä, koulu on KIVA-koulu.



Onko jollain omakohtaisia kokemuksia onnistuneista tavoista saada lopetettua kiusaaminen. Lasta pitäisi muuttaa.

Kotona tiedetään lapsen aiheuttamat häiriöt. Vanhemmat eivät osallistu lapsen kouluelämään ollenkaan.



-ap

Vierailija
6/6 |
06.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jota kiusattiin tällä viikolla ikävästi. Häne meni itse kertomaan rehtorille, minä kirjoitin myös reksille Wilman kautta viestin siitä mitä olin kuullut.



Poika tapasi reksin ja he juttelivat. Muut asianosaiset kutsuttiin myös keskusteluun yksitellen, sen jälkeen kiusaajan piti soittaa koulusta ja kertoa omille vanehmmilleen mitä on tapahtunut.



Poikani on saanut anteeksipyynnön ja hämmentyneen pahoillaanolon siitä, että kaveri "ei tiennyt mikä vaan pimahti". Kaikki tuntuu asettuneen kohdalleen.



Koulussanne täytyy toimia samoin. Osapuolet jututetaan koululla, sen jälkeen otetaan yhteyttä koteihin.