Pian myös Windowsin, iOS:n ja Androidin käyttö vaatii vahvaa tunnistautumista
Tähän asti esimerkiksi puhelinta ja tietokonetta on pystynyt käyttämään ilman että että tarvitsee luovuttaa omia ikä- ja henkilötietoja vahvistaakseen ikänsä, mutta pian tämä on muuttumassa Kaaliforniassa käsitteillä olevan lain takia joka vaatii vahvaa tunnistautumista käyttöjärjestelmiltä maailmanlaajuisesti.
https://dawn.fi/uutiset/2026/02/27/ikaraja-varmistus-kayttojarjestelma
Kommentit (8)
Siinä vaiheessa totean että pakko opetella käyttämään Linuxia. On se kieltämättä nyt jo lähellä, kun tämä Win10 alkaa olla vanhentunut, ja 11 on jo aika... Noh, tungetteleva yksityisyyden puolella.
Taitaa oikeasti olla aika luopua puhelimista.
Ja lampaat huutaa kuorossa, että vain rys sämielisillä on jotain salattavaa.
Tarkoitus on suojella ja varjella 18 vuotiaita ja sitä nuorempia netiltä ja sen vaaroilta.
Tästä lukenut ja ollut järkyttynyt siitä miten moni valehtelee ikänsä ja nyt AI-kasvojentunnistuksen myötä on tullut ilmi tapauksia ettei ole oltu sen ikäinen kuin on väittänyt tai mitä passissa sanotaan vaan on kasvokuvan perusteella oikeasti vielä alaikäinen.
Täytyy sanoa, että Orwellin 1984 -dystopia on kevyttä tämän päivän valvontayhteiskuntaan verrattuna. Ja pahemmaksi vain menee.
Mutta ihmiset ovat niin tottuneet siihen, että eivät huomaa sitä. Ja kun jonain päivänä tämä talutusnuora katkeaa, suurin osa ihmisistä ei tiedä, mitä pitää tehdä.
Nykymaailmassa tapahtuu muutenkin kauheita asioita ja uutisia että on ihan hyvä ettei alaikäisten tarvitse niitä tietään. Esim sotaa, ilmastonmuutosta, talouskriisiä, köyhyyttä, konkursseja, diktaattoreita, katastrofeja jne. joka tuutista.
Ihmisen elinaika menee vahvaan tunnistautumiseen ja rahat menee vääriin käsiin .