Onko elämäkertaelokuvien tekeminen vain suomalainen erikoisuus?
En ymmärrä tätä suomalaista erikoisuutta (?), että tehdään elämäkertaelokuvia artisteista: Rauli Padding Somerjoki, Juice, Dingo, Cheek, Irwin, Kikka, Rautavaara, Apulanta, Spede... Siis tässä vasta heti mieleen tulleet, näitä on oikeasti varmaan kymmeniä eli todella suuri osa kotimaisesta elokuvatuotannosta. Ja nyt sitten uusimpana Kaija Koo.
Kenelle näitä tehdään, kuka näitä katsoo?
Jotenkin pystyn ymmärtämään, että tehdään historiallinen elokuva jostakin vuosikymmenet sitten kuolleesta henkilöstä ja hänen tarinastaan, mutta siis joku Kaija Koo, joka keikkailee yhä täyttä vauhtia ja on täysissä sielun ja ruumiin voimissa.
Tällaista ei käsittääkseni ole missään muussa maassa tapana.
On! Olen katsonut jenkkileffoja jotka on tehty jostain tunnetusta henkilöstä. Peter Sellers muunmuassa, Doors, eräs tunnettu lehtimies jonka nimeä en just muista, sarjamurhaajista on elokuvia tehty heidän kuolemansa jälkeen, Kennedyista, jne jne. Nämä siis elämäkertaelokuvia eikä mitään dokumentteja joita riittää myös pilvin pimein.