Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paljonko ansiosidonnaista voi saada?

Vierailija
20.09.2008 |

Nappasin tämän tuolta 350 000 euron lainakeskustelun lopusta, josko uutena aloituksena tulisi vastauksia:



Sattumalta tänään katsoin laskurista ja ilman lapsikorotuksia esim. 5000 euron bruttotuloille ansiosidonnainen olisi n. 1800 eur (brutto). Ja 10000 euron tuloilla 2700 eur (brutto). Voiko tämä pitää paikkansa?? Millaisilla tuloilla voi saada edes tuon 2500 eur käteen?



"Mies sai liiton kautta sitten rahaa aluksi, haki koko ajan töitä. Palkka taso laski nettotulosta 3700 eurosta 2500 euroona, auto meni vaihtoon halvempaan."

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
20.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saa tuon tietyn prosenttiosuuden n. 2100 euron palkkaan asti ja sen jälkeen ylimenevältä osuudelta prosenttiosuus kyllä laskee.



Mutta minulle henk. koht. oli yllätys kuinka vähän sitä jäikään käteen liiton rahoilla. Oli niin tuudittautunut tuohon johonkin 70 prosenttiin ja kun yllättäen jäinkin työttömäksi niin ei se summa sitä ollutkaan. Ja veroprosenttikin vain nousi tuossa tilanteessa..

Vierailija
2/2 |
20.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä isompi palkka, sitä pienempi prosentti. Esimerkiksi 3000 Euron tuloista ei varmaan saa kuin puolet enää. 10 000 Eurosta jotain 25-30%.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla