Sää lauhtuu
Kun on pakkanen ollut aikansa ja sää laihtuu kunnolla, niin jopa tulee kunnon lumisade tilalle. Miksihän näin käy ja monta kertaa on tapahtunut. Meillä kotipitäjässä taas kävi näin.
Kommentit (8)
No varmaan yksinkertaistetusti siksi koska korkeapaineella on selkeä sää ja kireä pakkanen. Korkeapaine vaihtuu aikanaan matalapaineeseen ja matalapaineen aikana on usein pilvistä, ja kun on pilvistä niin toisinaan myös sataa.
Välillä on ollut pilviä ja lämpötila on silloin 10-15 pakkasella ja saattaa tulla vähän pakkaslunta. Sitten kun kirkastuu pakkasta 15-25.
Ei meillä kotipitäjässä aina lumisade heti tule, kun pakkanen lauhtuu. Saattaa muutaman päivän päästä alkaa satamaan.
Sää kylmenee.
"Kylmyys jatkuu kuukausiennusteen mukaan jopa ensi kuuhun saakka".
Pian iskevät pahimmat pakkaset Meteorologi: Ei ole merkkejä helpotuksesta
Yksi vaiva katoaa niin toinen pääsee sijalle. Tämmöistä on talvenkulku, onhan talvi synnin palkka. Ei tarvinnu Aadamin ja Eedaminkaan vielä talvesta, vuodenajoista ja sateista kärsiä
Vierailija kirjoitti:
Sää kylmenee.
"Kylmyys jatkuu kuukausiennusteen mukaan jopa ensi kuuhun saakka".Pian iskevät pahimmat pakkaset Meteorologi: Ei ole merkkejä helpotuksesta
Tylysanomat ja Iltapelko ovat yhtä kylmät ja töykeät ympäri vuoden, propagandaa ja mädätystä vuoroin suoltaein
PYH , lämpiää !
Metsässä on ollut viimeiset 13 vrk niin mukavan rauhallista. Risulaavu ja rakovalkeita, keppikiisseliä, ruislimppua, pakkikahvia ja täysikuu... Vain sudet puuttuivat. Nyt peseytyminen, varusteiden vaihto ja takaisin korpeen... Koittakaa pärjätä :)
Päätin kokeilla, että onko tämmöiseen kommentoitavaa.