Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mette-maarit ja yksisarvinen.

Vierailija
01.02.2026 |

Mette on 32 vuotias rikkaiden vanhempien ainoa lapsi. Heidän kesähuvilalle ilmestyi maalaissutki myymään yksisarvistaan. Tämä umpikiero savolainen oli laitattanut virossa ponille pässin sarven. Mette-maarit ihastui otukseen välittömästi. Isä koitti estellä että se on poni jolla on laitettu saamari pässin sarvi. Niin se on kiistatta yksisarvinen maalissutki sanoi. 

 

Mette kun sai aina mitä halusi niin isä maksoi yksisarvisesta 50 000 euroa. Savolainen sutki sanoi kylmästi että etsi toinen yksisarvinen jos ei kelpaa. Ongelmat alkoivat pian sillä poni oli oppinut puskemaan sarvellaan. Ensimmäinen uhri oli mette-maaritin äiti. Yksisarvinen oli lävistänyt äidin. Isä vaati metteä että se eläin pitää antaa pois. 

 

Mette itki että se on minun yksisarvinen ei sitä saa antaa pois. Isä kuitenkin päätti että nyt tämä saa riittää ja lähti hakemaan otusta tallista pois annettavaksi. Silloin isä joutui yksisarvisen uhriksi. Nyt mette-maarit on saanut perintönsä ja hänellä on yksisarvinen myytävänä.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kahdeksan