Mikäli saan yksityiseltä ammatinharjoittajalta epäasiallista kohtelua....
Haluaisin tietää missä menee kunnianloukkauksen raja. .
Mikäli yksityinen ammatinharjoittaja, esim parturi Paavo Paavola (nimi keksitty), kohtelee minua epäasiallisesti ja ilman ammattitaitoa, voinko kirjoittaa paikallislehteen, arvostella hänen käytöstään ja ammattitaitoa ja mainita hänet nimeltä lehdessä?
Onko se kunnianloukkaus? Voiko kyseinen henkilö nostaa syytteen minua vastaan?
Tosin en tiedä, suostuuko paikallislehti edes julkaisemaan sellaisia kirjoituksia.
Kommentit (10)
Jos kieltäytyy myymästä, ei voi mitään. Mutta jos myyjä haukkuu nimitellen rumasti tai kiusaa, on joku vika, ettei sinne pidä jäädä.
Jos kirjoitat kirjoita omalla nimelläsi ja toivo, että saat palvelua edes jostain vastaisuudessa.
Yksityinen, epäasiallinen ammatinharjoittaja menettää maineensa, asiakkaat ja tulot. Ei kovin pitkänäköistä ja kestävää toimintaa.
Kunnianloukkaus on rikos, jossa henkilöstä esitetään valheellista tietoa, vihjaus tai häntä muuten halvennetaan siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa, kärsimystä tai halveksuntaa
. Teon on oltava tahallinen. Se voi tapahtua esimerkiksi julkisella somepäivityksellä, väärillä syytöksillä tai haukkumalla.
mutta myös toisinpäin, kiukkuiset ja riehuvat myyjiä yms. haukkuvat asiakkaat pitää saada kunnon tuomioille ei enää yhtään näiden asiakkaiden paapomista
On kunnianloukkaus. Miksi helvetissä haluat pilata myös oman maineesi? Lehti tuskin suostuu tuollaista julkaisemaankaan koska myös kunnianloukkauksen julkaisija on rikosvastuussa.
Jos on erimielisyyttä yrittäjän kanssa, ota yhteyttä kuluttajavirastoon. Kukuttajavirasto.fi
Ei, kyseinen henkilö ei voi nostaa syytettä. Ihan vaan siksi, että Suomen oikeuslaitoksessa syyttäjä on se, joka nostaa syytteet. Asianomistaja voi tehdä rikosilmoituksen, jonka perusteella poliisi tutkii ja oikeuslaitos tarvittaessa syyttää ja tuomitesee.
Näyttääkö naama aasinperseeltä edelleen vaikka hiukset on leikattu. Outoa, jonkun muun syyhän se on eikä oma.
Ap, aikuistu. Reklamaatio tehdään kirjallisesti tuotteen/palvelun myyjälle.
Eikä mitään typeriä julkisia haistatteluja/kostotoimia, koska ne ovat rikoksia.
Luultavasti siksi että kuvittelet olevasi rahojasi kanssa korvaamaton ja käyttäydyt sikamaisesti. Kukaan ei halua hankalia asiakkaita. Ei tuu tarpeeksi katetta jos asiakas vaatii mahdottomia. Miksi ylipäätänsä menet sinne jos et tykkää?
Up