Sokeri vs rasva!
Oletko hoikka, normaali vai tukeva?
Minkä verran syöt herkkuja, onko ne rasvaisia vai sokerisia?
Kommentit (7)
51 kiloa ja 164 senttiä. En ole kovin makeiden herkkujen perään, mutta toisaalta en varo rasvaa ja sokeriakaan. Mitään kevyttuotteita meillä ei ole eikä käytetä ruuanlaitossa satunnaista Kokis Zeroa lukuun ottamatta.
ehkä n. 6kg ylimääräistä. Minulla on hirveä makeanhimo mutta tyydytän sen useimmiten rahkalla ja marjoilla tai laita teehen hunajaa. Syön tosi terveellisesti, ehkä kerran viikossa pullan, hiukan karkkia tms. Emme käytä valmisruokia juuri ollenkaan, olen tosi tarkka rasvan laadusta ja muutenkin siitä että ruoka on puhdasta ja itse tehtyä.Levyttuotteita käytän; maitotuotteissa ja vähän liian usein kevytmehukeittoja. Mutta mitään light-juomia en voi sietää.
roskaruokaa. Pizzaa, hamppareita ja kaikenlaisia majoneesi herkkuja.
Suklaata syön ennen kuin menkat alkaa mutten muuta sokerista.
Mieheni herkuttelee sokerilla ja hänellä on ylipainoa.
Itsekseni mietin, että onko sokeri siis paljon pahempi kuin rasva? ap
olen hoikka enkä kaihda rasvaa. Sokerisista herkuista en välitä erityisemmin, niitä tulee syötyä harvoin. Ruoassa käytän kermaa, syön juustoa... mutta toisaalta syön ehkä määrällisesti suht vähän. Esim. illalla vaan hedelmiä ja pähkinöitä (mutta pähkinöissäkin on rasvaa).
Oon sitä mieltä että sokeri on pahempi kuin rasva. Mutta kaikkea kohtuudella!
Syön herkkuja rajoitetusti (kerran viikossa suurinpiirtein) ja ne ovat rasvaisia (pizzaa, nachoja tmv).
minulla on kyllä ongelmia vatsan turpoamisen kanssa, mikä saattaa johtua väärästä ruokavaliosta, liikaa sokeria ja hiilihydraatteja, mutta en tahdo alkaa karppaamaan, en usko että se on oikeasti terveellistä. Olen kuitenkin vähentänyt leivän syömistä ja syön vain täysjyväleipiä. Sokeria en ole onnistunut vähentämään kovin paljoa.
Rasvaa en varo yhtään, sokeria sen sijaan en syö paljoa. Kerran päivässä jälkiruokana jääteöä tms.