US : Syy Trumpin halulle saada Grönlanti paljastui kirjeestä - en saanut Nobelin rauhanpalkintoa!
Trumpilta katkera vastaus Suomelle ja Norjalle suorat sanat Grönlannista
Presidentti Trumpin Norjaan lähettämä kirje oli vastaus Norjan pääministerin ja Suomen presidentin viestiin, kertoo norjalaislehti VG. Trump viittaa kirjeessä siihen, ettei hän saanut Nobelin rauhanpalkintoa.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/008a54e5-8312-426f-8969-e5d6b35b255c
Kommentit (12)
Ei sillä ole mitään tekemistä trumpin tahtotilan kanssa.
Mutku mä haluun. Kaikki on tyhmiä jotka ei käsitä etä olen nero. Kultaisin nero ikinä ja minä haluan palkintoja!
Hoitoon se pitäisi saada.
Sentään yksi trump aiheinen keskustelu mitä ei ole vielä poistettu. Oranssin fanittajat poistaa näitä urakalla.
Vierailija kirjoitti:
Sentään yksi trump aiheinen keskustelu mitä ei ole vielä poistettu. Oranssin fanittajat poistaa näitä urakalla.
Niinkö?
Miksi miehet on aina niin tunteidensa vietävissä, eikä ajattele asioita järjellä?
Suomikin laitetaan mukaan tuohon juttuun vaikka suomella ei ole mitään tekemistä nobel palkinnon kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Miksi miehet on aina niin tunteidensa vietävissä, eikä ajattele asioita järjellä?
Se on perin ikävää kun oranssi lasketaan mieheksi. Tai edes ihmiseksi...
Vierailija kirjoitti:
Miksi miehet on aina niin tunteidensa vietävissä, eikä ajattele asioita järjellä?
Miehet on sitä heikompaa ainesta, leikkii pyssyleikkejä vielä aikuisena ja vetää raivarit kun joku asia ei mene just mielen mukaan.
Tuskin se on vain Trumpin henk.koht halu, pöhkö.
"Yhdysvaltain presidentti Donald Trump yhdistää Grönlannin tilanteen Nobelin rauhanpalkintoon, joka meni häneltä sivu suun. Asia käy ilmi Trumpin kirjeestä Norjan pääministerille.
Yhdysvaltaisen PBS-kanavan toimittaja Nick Schifrin on julkaissut kirjeen sisällön kokonaisuudessaan viestipalvelu X:ssä.
Pääministeri Jonas Gahr Støre vahvistaa norjalaismedia VG:lle vastaanottaneensa Trumpilta kyseisen kirjeen. Hänen mukaansa kyseessä on vastaus viestiin, jonka hän oli lähettänyt Trumpille yhdessä Suomen tasavallan presidentin Alexander Stubbin kanssa tulliuhkauksesta. Kaksikko pyysi Trumpilta myös kolmenvälistä puhelinkeskustelua."