Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Rokottaako lasta?

Vierailija
17.01.2026 |

Vauvamme syntyy pian ja olemme miettineet lapsen rokottamista. Onko minkälaisia kokemuksia, rokotetut vs rokottamattomat?

Kiitos!

Kommentit (164)

Vierailija
161/164 |
23.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Rokottamattomuus perustuu laumasuojaan sekin. Eli kun elää ympäristössä, missä suurin osa on rokotettuja, välttää itsekin todennäköisemmin taudit vaikkei olisi rokotusta. Jos ympäristö vaihtuu tai tulee tautialtistuksia, on pulassa. 

 

Miettisin rokottamattomuutta todella tarkasti, sillä esim. tuhkarokko on aika raju tauti. Miksi altistaa oma lapsi taudeille, jotka voi välttää rokotuksella? 

Jouduin aikuisena hakemaan tuhkarokkorokotteen. Se ei ollut vielä 60-luvulla syntyneiden rokotusohjelmassa, enkä ollut sairastanut sitä. Sitten Suomessa alkoi olla paikallisia tuhkarokkosairastumisryppäitä, kun joku oli tuonut tartunnan mukanaan lomamatkalta ja tartuttanut työkavereitaan. Lapsella on kaikki rokotusohjelman mukaiset rokotteet.

Vierailija
162/164 |
23.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hei.

 

En ole antanut 2024 vuonna syntyneelle työlleni mitään rokotuksia. Sen olen huomannut että sairastaa huomattavasti vähemmän kun ikätoverit. Ei ole ollut mitään vatsa vaivoja ja nukkunut aina todella hyvin. Vanhemmat lapseni ovat saaneet rokotukset ja lapsuus oli yhtä korvatulehdus kierrettä, vatsavaivoja ja levottomia öitä. Annan laadukkaita vitamiineja ja mahdollisimman puhdasta ruokaa .

Tässä minun näkemys asiasta

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005800073.html

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
163/164 |
23.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne samat mitkä sullekkin on annettu lapsena. ja pelkohan tulee siitä kun amerikassa ne annetaan samaan läjään kaikki, on vähän eri käytäntö kun täälä

Vierailija
164/164 |
23.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rokotusten vastustaja vanhempi jättää sitten varmaan itsekin ottamatta jäykkäkouristusrokotuksen, kun vaikkapa astuu ruosteiseen naulaan. Kun on niin mukavaa sairastua jäykkäkouristukseen. 
Haluaisivatko nämä hörhöt oikeasti itse sairastaa kaikki rokot ja sikotaudit ja kurkkumädät itse? Eivät tietenkään, mutta lapsiaan haluavat rääkätä.