Jos sähköä ei käytä, eikö perusmaksu olekin turha niiltä kuukausilta?
Sama pankkitilien kanssa.
Perusmaksut ovat rahastuskeino eikä ylläpitokeino.
Joku laki pitäisi näihinkin saada.
Kommentit (21)
Ei ole. Maksat mahdollisuudesta käyttää sähköä. Voit aina katkaista sopimuksen ellet tarvitse.
Jos annat purkaa koko sähköliittymän, mittareineen, kaapeleineen, päivineen. Silloin ei mene perusmaksua.
Mene töihin niin saat järkevää ajateltavaa
En vaan ymmärrä tätä maailmaa alun. Perinkään, en hkä kuulu tänne maailmaan!ihminen on ainoa joka joutuu ylipäätään maksamaan olemassaolosta
Perusmaksut on rahastusta mille ei ole mitään vastinetta, maksat et mistään.
Perus maksut on rahastusta! Mille ei ei ole mitään vastinetta! V*tuttaa, ja ilman sähköäakään ei voi oikein ollakaan enää!
Palovaroitin näyttäisi olevan sähköverkossa. Samoin jääkaappi ja pakastin. Kyllä ne kuluttaa sähköä vaikka olisin pois kotoa.
Jos nettiä ei käytä. Meneehän siitäkin maksu. Samoin puhelimesta. Mikä poikkeus tuo sähkö on.
No koitan elää ilman sähköä! Eipähän tule laskua!
Mites se Sanna sanoi, ei kaikki ihmisen ongelmat kuulu hallituksen pöydälle.
Niin totta! Se kuka haluaa sähköverkkojaan rakennella, tehkööt sen omalla rahalla. Eikä viedä lihavan mt-ongelmaisen yksinhuoltajan viimeisiä rahoja.
vakuutukset kannattaa sanoa irti eihän mitään vahinkoa ole sattunut 60vuoteen. moni pers aukinen näin on tehnytkin on eksriimiä mennä mökille onko se palanut vai kaatunut puu pilkkonut
Mutta nyt tämä uusi tehomaksu tarkoittaa sitä että jos sinulla ei ole korkeita sähkön kulutuspiikkejä niin Perusmaksun hinta laskee. Tämä olisi hyvä asia, ne jotka törmää maksaa.
Pitäähän yritykseen sijoittajien teinata mahdollisimman paljon vaikka kukaan ei käyttäisi palveluita. Sähkönsiirtoyhtiöt on vuosikausia pumpannut hintoja korkealle jotka perustellaan investoinneilla ja säävarmuuksilla mutta ihan samalla tavalla nykypäivänäkin sähköt katkeilee eikä minkäänlaisia investointeja ole näkynyt
Pitäisi saada vaihdettua pääsulake pienemmäksi, niin saisi halvempaa sähköä. Vai estäisikö sulakkeen pienentäminen saunan ja uunin käytön?
Jos hankkii mikroaaltouunin, jossa on uunitoiminto, niin silloin ei tarvitsisi oikeaa uunia ja pärjäisi?
Vierailija kirjoitti:
Mutta nyt tämä uusi tehomaksu tarkoittaa sitä että jos sinulla ei ole korkeita sähkön kulutuspiikkejä niin Perusmaksun hinta laskee. Tämä olisi hyvä asia, ne jotka törmää maksaa.
Ja lehmät lentää :D
Sä voit kyllä irrottaa omistamasi kiinteistön sähköverkosta jos sä et joskus halua käyttää ollenkaan sähköä, ja sen jälkeen kun se on irrotettu sun ei tarvitse maksaa mitään.
Pankkitilin saa ilmaiseksi S-Pankista niin että sun valituksesi sen kuukausimaksuista tuntuu aika kummalliselta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mutta nyt tämä uusi tehomaksu tarkoittaa sitä että jos sinulla ei ole korkeita sähkön kulutuspiikkejä niin Perusmaksun hinta laskee. Tämä olisi hyvä asia, ne jotka törmää maksaa.
Ja lehmät lentää :D
Tehomaksu tulee jo siitä, että lämmittää saunan vaikka ei käyttäisi sähkö yhtään mihinkään samaan aikaan. Nimittäin kaavailtu kWh-raja on niinkin matala kuin 4 tai 5 kWh.
Luulin, että se raja olisi ollut edes niin korkea, että voisi saunan lisäksi vaikka keittää kahvit ja katsoa tv:tä saunan lämmetessä, mutta ei...
"Tehomaksu" on silkkaa kusetusta ja rosvoamista.
Vakuutusmaksutkin lienevät sitten mielestäsi turhia.