Miten saisin kotitekoisesta hernekeitosta purkkihernarin makuista?
Siinäpä se kysymys tulikin.
Purkkihernari kun on mielestäni paljon parempaa kuin kotitekoinen.
Kommentit (5)
enemmän suolaa, kasvisliemikuutio, vähän sinappia, vähemmän vettä.
Mäkin yritin tehdä joskus hernaria, mutta vaikka keitin tuntikaupalla, herneet jäi koviksi eikä liemestä tullut samettisen sakeaa.
sitten on pehmeitä
no sen saa kun hernekeiton tekee tuorelihan sijasta savustetuista läskinpaloista ja laittaa paljon suolaa. Se se salaisuus on, jos siitä tykkää - meillä pidetään nimenomaan siitä raikkaammasta versiosta, joka tehdään vähärasvaisesta tuoreesta lihasta tai jauhelihasta.
Pehmeys ja paksuus tulee herneiden esiliotuksesta ja oikeasta keittoajasta. Kuivattuja herneitä liotetaan siis ensin edellisillasta asti ja keitetään sitten pari kolme tuntia.
Ja meiramia mausteeksi joka tapauksessa.
Mäkin yritin tehdä joskus hernaria, mutta vaikka keitin tuntikaupalla, herneet jäi koviksi eikä liemestä tullut samettisen sakeaa.