Iranin mielenosoitukset kumpuavat siitä kun he hylkäsivät Shaahin
Vuonna 1979 Iranin Shaahi syöstiin vallasta, ja sen jälkeen kiihkouskonnolliset papit ottivat vallan Iranissa. En millään tavalla halua kehua Shaahia koska Hän oli yksinvaltias, mutta silloin kuitenkin Iranissa sai elää normaalia elämää. Nyt kun Iran on elänyt näiden kiihkouskovaisten alaisuudessa, niin kaikki ihmisoikeudet on viety. Varsinkin naisten asema on kelvoton. Heillä kun ei ole minkäänlaisia ihmisoikeuksia. On vain ajan kysymys milloin Iranin kansa ottaa vallan käsiin ja syöksee nämä uskonnoliset hullut pois vallasta.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Shaahi takaisin ja ajatollahit kannattajineen joukkohaudan pohjalle.
Et tykkää demokratiasta? Länsimaisen ihmisen etuoikeus?
Vasemmiston osuutta ei saa eikä pidä unohtaa. Ne käyttivät vassareita hyväkseen koska ovat hyödyllisiä idiootteja. Ja ovat edelleen.
Onkohan täällä Lähi-Idän tutkijat linjoilla? Nyt tuntuu hieman paksulta ap:n teoria.
Sen aikainen Neuvostoliitto tuki täysin rinnoin Iranin hulluja uskonnollisia johtajia. Sinänsä todella mielipuolista, koska Neuvostoliitto oli ateistinen maa.
Shaahi takaisin ja ajatollahit kannattajineen joukkohaudan pohjalle.