Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jotenkin koominen toi 33 sentin nousu lääkkeiden alkuomavastuuseen ensi vuodelle

Vierailija
25.12.2025 |

Tänä vuonna a-o-v 70€, ensi vuonna 70,33€!

Ja siis siitä kiukutteleville, koko alkuomavastuun pointti on se, että vuotuisista, alle sen jäävistä (kelakorvatuista) lääkekuluista ei yhteiskunta maksa senttiäkään, koska miksi pitäisi, kun kyllä nyt vuodessa pitäisi 70€ olla varaa lääkkeisiin laittaa. Korvaukset alkavat vasta, jos tuo summa ylittyy. 

Ja kannattaa muistaa, että lääkekattosummaa alennettiin alkuomavastuun tultua käyttöön reilut 30 euroa, jolloin kustannusvaikutus katot täyttäville pysyi vuoden osalta samana. 

En ole mikään korkeiden lääkekulujen puolestapuhuja, mutta vastakaneettina jo valmiiksi niille, joiden mielissä alkuomavastuu lisäsi lääkemenoja. 

Se ei lisännyt niitä, vaan siirsi kustannuksia vain vuoden alkuun. Mikä on vähän pakollista kyseisessä mallissa, sitä olisi hankala muuten toteuttaa. 

Mutta pointti aloitukselle kuitenkin on nauraa tuota 33 sentin lisäystä! Ilmeisesti kulut on nyt sidottu johonkin lääkekustannusindeksiin ja se näytti nyt tuollaista nousutarvetta siihen!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

"vastakaneettina jo valmiiksi niille, joiden mielissä alkuomavastuu lisäsi lääkemenoja"

unohtui lause *eniten niistä jo muutenkin maksaville.

Osalle kansalaisia toki lisäsikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme neljä