Ahdistaako muita joulukuusen ostotapahtuma?
Lasten takia pitää saada kuusi, mutta inhoan kuusen ostamista, kun se ostaminen on jotenkin kauhean stressaavaa. On kauhean vaikea arvioida mikä on hyvä ja sopivan kokoinen. Välillä on tullut ihan hutiostoksia, ihan epäsopiva kuusi siis, kun haluan vaan päästä pois siitä tilanteesta.
Kommentit (32)
Katsele ihan rauhassa. T. kuusimyyjä
Osta muovikuusi niin ei tarvi ostaa moneen vuoteen uutta.
Älä tee ongelmaa. Katso muutama keskihintainen kuusi ja osta sopiva.
Vierailija kirjoitti:
Katsele ihan rauhassa. T. kuusimyyjä
Ei se katselu auta, kun kotona se näyttää ihan erilaiselta.
Meillä on kellarissa muovikuusi, se on helppo.
Vierailija kirjoitti:
Älä tee ongelmaa. Katso muutama keskihintainen kuusi ja osta sopiva.
No kun löytäisikin sopivan, en vaan jotenkin osaa tätä. Ap.
Mittojen kanssa sinne kuusipaikalle.
Enkä halua muovikuusta. Mieluummin olen ilman. Ap.
Kuusen osto on yksi joulun kohokohdista!
Käyn varastamassa lähi metsästä sopivan,ei ahdista.
Vierailija kirjoitti:
Enkä halua muovikuusta. Mieluummin olen ilman. Ap.
Muovikuusi on ihan paras, ei roskaa ja joka vuosi odottaa valmiina käyttöön, jos ekologinen haluaa olla etsi käytetty sellainen.
Meidän tuttavaperheessä lapset evitä jaksaneet odottaa kuusen ostamista ja menivät itse ostamaan. Ihan hyvä kuusi löytyi ja mahtui kotiin. Lapset ovat 7-12 vuotta. Siitä lähtien kuusen haku jätettiin lapsille ja hyvin toimi.
Kyllä, siirryttiin lopulta tekokuuseen.
Minua taas jännitti nuorempana puhua kuusikauppiaan kanssa. Vieraat miehet, jotka ovat vielä jotenkin maalaismaisia ja äijämäisiä jännittivät kaltaistani kaupunkilaisnaista, en tiennyt miten heille pitäisi puhua. Nyt kun olen jo vanhempi rouva ja ymmärrän elämää, tajuan, että se johtui siitä, että minulla ei ollut koskaan ollut sen tyyppisten miesten kanssa mitään muuta kontaktia kuin se, että he ahdistelivat ja naureskelivat minulle jossain baareissa ja yrittivät tökerösti seksiä ja usein tuli jotain hässäkkää ja v-tuilua kun en antanut. Minua hävetti ja tuntui vaikealta olla sen tyyppisten ihmisten kanssa ja tuntui että käyttäydyn jotenkin väärin. Lisäksi minusta tuntui että myyjä ehkä halveksii kuusen valintaani ja hermostuneena en tiennyt mitä tehdä ja ostin vaan paniikissa jotain. Tällainen sitten karisi kun ikää tuli ja itseluottamusta. On kyllä helpotus olla niin vanha, että miesten kanssa ei joudu kiusallisiin tilanteisiin enää.
Ei