Miksi porukka valittaa, että jouluruoka on kallista?
Juurekset ei paljoa maksa, saa laatikot. Puuroriisi on edullista. Rosollin tarvikkeet samoin ja etikkasäilykkeet voi ostaa vaikka jo marraskuussa, niin jakaa budjettia eri kuukausille. Kinkku on todella halpaa kilohinnaltaan. Lohtakin voi vaan pikku palan graavata, ei tarvitse kaksin käsin mättää. Mikä on kallista jouluruuassa, kun todellisuudessa saa jopa halvemmalla kuin arkiruuan?
Kommentit (19)
Eikä sitä tarvitse mielin määrin hommata
Ei osata/viitsitä tehdä itse ja kyllähän einekset on kalliita.
Köyhät valittaa aina, jouluruoka on halpaa mutta pitää vaan kitistä ja ulista kun ei sossu maksakaan enää eväitä, joutuu kaivamaan omaa kuvetta. Hah haaa
Hinnasta kitisijöiden kannattaisi mennä buffetiin.
Vierailija kirjoitti:
Köyhät valittaa aina, jouluruoka on halpaa mutta pitää vaan kitistä ja ulista kun ei sossu maksakaan enää eväitä, joutuu kaivamaan omaa kuvetta. Hah haaa
Köyhien näkökanta on että Purra vei jouluruoankin suusta. Olkaa syömättä jos ei ole rahaa. Tai menkää tlihin kuten muutkin kansalaiset.
Ihmettelen sitä mistä on lähtöisin ajatus, että kaikkea pitää olla tarjolla ja mahdollisimman paljon? Meillä ei koskaan laiteta suuria määriä eikä mitään mitä ei haluta syödä. Jos on montaa lajia niin vähempikin riittää. Kukaan ei jaksa montaa påivää syödä samoja ruokia. Meillä ei ole esim. lohta tai muita kaloja, ei sienisalaattia, ei kinkkua vaan jotain muuta hyvää lihaa on lisukkeena eikä pääruokana. Laatikot on ostettu valmiina pakastettuna jo viime kuussa, niitä emme itse tee. Voitorttutaikinalevytkin ostin jo viime kuun puolella. Ei mene jouluruokiin kerralla kaikki rahat.
Mikä porukka valittaa? Enpä ole kuullut moista.
Pelkästään kalat maksaa sen 100€, viinit/viinat ja muu alkoholi 200€, karkit ja konvehdit 100€, kinkku 50€ yms.
Meillä jouluruokaa syödään aatosta loppiaiseen saakka.
Kai se kitinä tarkoittaa sitä, että viinat tulevat niin kalliiksi, kun pitää ryypätä monta pyhää.
Pitää aina saada parasta Banda suklaita konfet Syän Glassik Juhla Pöyvän siinä syy. Edukkas vaihtoehto Vaness Lidelistä ei kelpaa.
Kerran sisarusten kanssa ihmeteltiin samaa, kun valmisteltiin joulua ekaa kertaa yksin. Äiti oli työmatkalla, joten ei olisi ehtininyt valmistelemaan.
Juurekset, vähän voita ja kermaa... eka kauppareissu ja miettiin, mitä se äiti aina valittaa.
Seuraavana päivänä sitten lähdettiin hakemaan kaloja.... :D
Jos ei ikinä osta lihaa tai sitä kinkkua sen hinta tuntuu kalliilta. Parin kolmen kilon kinkku on melko kallis kilohinnaltaan eikä isompaa kannata tietenkään hankkia, koska ei ole tarpeeksi syöjiä. Lohi ei ole kovin kallista, mutta oikeasti jos rahat on tiukalla, sekin on hintavaa. Kai se köyhäkin edes kerran vuodessa haluaisi syödä hyvin eikä miettiä kuinka monta graavilohisiivua raaskii syödä että jää muillekin.
Vierailija kirjoitti:
Ihmettelen sitä mistä on lähtöisin ajatus, että kaikkea pitää olla tarjolla ja mahdollisimman paljon? Meillä ei koskaan laiteta suuria määriä eikä mitään mitä ei haluta syödä. Jos on montaa lajia niin vähempikin riittää. Kukaan ei jaksa montaa påivää syödä samoja ruokia. Meillä ei ole esim. lohta tai muita kaloja, ei sienisalaattia, ei kinkkua vaan jotain muuta hyvää lihaa on lisukkeena eikä pääruokana. Laatikot on ostettu valmiina pakastettuna jo viime kuussa, niitä emme itse tee. Voitorttutaikinalevytkin ostin jo viime kuun puolella. Ei mene jouluruokiin kerralla kaikki rahat.
Miten tuo eroa teidän tavallisesta ruuasta? Vaikka kinkku oli iso, siitä riittää syötävää pitemmäksi aikaa. Harvemmin isokaan porukka sen koko kymmen kilon kinkun syö jouluna kokonaan. Meillä pidetään kalasta, ja sitä on tarjolla myös jouluna. Juurekset ovat syksyllä halpoja, ja yhden eineslaatikon hinnalla saa kilon porkkanoita tai lanttuja.
En minäkään ymmärrä, että pitää olla paljon kaikkea. Meillä on kolme lusikallista mätiä, vähän useampi lusikallinen sienisalaattia ja muutama pala silliä silloin , kun jouluaterialla on joku sellainen, jolle niitä pitää olla.
Tulee paljon halvemmaksi skipata koko joulu. Niin minä teen.
Suklaat, leivokset, kakut, glögit, herkut ja kaikki sellainen kyllä maksaa ja paljon.
Vierailija kirjoitti:
Pitää aina saada parasta Banda suklaita konfet Syän Glassik Juhla Pöyvän siinä syy. Edukkas vaihtoehto Vaness Lidelistä ei kelpaa.
Sama suuomeksi. Kiitos .
Mulla on varaa kyllä ostaa. Mutta ei se itse tehty vältyämättä pienelle porukalle ole edullista, jos mitään ei ole kaapissa, koska on ostettava isommat määrät, mitä tarvitsee. Porkkanat, riisi, mausteet, kerma ja lisäksi sähkö maksavat enemmän kuin yksi pieni laatikko valmiina. Mausteet nousta säilyvät seuraavasn vuoteen, mutta vanhaan riisiin tulee helposti toukkia.
Koska he ajattelevat sen sisältävän 10 kg kinkkua...