Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jonkin sanomalehden lukijoiden tekstareissa oli sairaanhoitajalta tullut

Vierailija
01.12.2025 |

viesti, jossa tämä sairaanhoitaja pyysi hoidettavia esittämään asiallisesti asiansa digiteitse lähetetyissä viesteissään. Sairaanhoitajasta kun tuntuu hirveältä saada miltei törkyviesteiksi luokiteltavia tekstejä luettavakseen. Sairaanhoitaja ei tekstarin lähettäneen mielestä ole sylkykuppi.

 

No, mutta pitäisi sitten näitten sote-alan työntekijöiden itsensäkin osata puhua ja käyttäytyä asiallisesti ihmisia kohdatessaan. Ja joissakin paikoissa esitetään sääntö, että se sama asiallinen ja hyvä käytös ja esiintyminen pitää ulottua myös vapaa-ajalle.

No, mutta näinhän ei ole että ulottuisi. Sillä "ihmisiähän" nuokin ovat, nuo sote-alan työntekijät. Joten sitä sitten sattuu, että solvataan, pelleillään ja ollaan kuin ellun kanat vapaa-ajalla muihin ihmisiin päin. Ja työtehtävissäkin, niin, eipä se asialliseen puheeseen pitäytyminen onnistu sielläkään!

 

Että ei sitten pidä itkeä, jos sitä samaa tulee teihin itseenne päin, teihin päin jotka mukamas olette ihmisistä parhaimpia!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän seitsemän