Miten naiskilpaurheilijat saavat pidettyä olonsa energisenä ja hyvänä koko kuukautiskierron ajan?
Mun kilpailusta ei tulisi yhtään mitään tietyssä vaiheessa kiertoa. Niin kuin nyt. Energiat nollissa, ällöttävä olo, etoo ja mitään ei saa aikaiseksi. Nyt jos pitäisi lähteä kisaamaan jostain maratonin juoksusta tai tenniksessä tai ihan mistä vaan niin ei edes siihen kuuluisaan kymppisakkiin olisi mitään asiaa. Miten he saavat pidettyä olonsa sellaisena, että ovat iskussa myös silloin, jos kk-kierto sattuu pahaan vaiheeseen kisapäivänä? Haluan kans hyvän ja energisen olon joka päivälle, ja nyt heti.
Kommentit (16)
Ei heillä ole kuukautisia. Käyttävät testosteronia.
Saanko kysyä, missä lajissa/lajeissa kilpailet?
Huipputasolla on tropit joka vaivaan ja kun oikein kovaa treenaa, kuukautiset loppuvat. En ole huippu-urheilija, mutta näin olettaisin.
Nykyään on aika hyvä info kuukautiskierrosta ja Miten sen kanssa treenataan. Ennen mensuja kannattaa esim HIIT treenejä välttää, treenata muuta ja jatkaa taas täysillä kun menkat on ohi
Eiköhän useimmat, joilla olisi noin vaivalloiset kuukautiset, käytä pillereitä tai kierukkaa tasaamaan hormoneita ja mahdollisesti välttämään kuukautiset kokonaan.
Kaikilla myöskään ei ole noin pahat oireet, esim itselläni kuukautisia ei huomaa juuri mistään muusta kuin vuodosta. Ei mulla ole tuollaisia oireita ollut ikinä. Joskus vähän kipua joka lähtee parilla särkylääkkeellä. Ikinä eivät ole töiden tekoon tai liikuntaan vaikuttaneet mitenkään.
Osalla ei ole kuukautisia ollenkaan ihan vain siksi että treeni saattaa sekoittaa elimistön niin pahasti. Ainakin joku ruotsalainen kertoi tästä viime talvena, olisikohan ollut Ebba Andersson. Osalla taas luultavasti on ehkäisy mikä pitää vuodon pois, pillereissä taukoviikko ajoitetaan sitten vähemmän kriittiseen aikaan. Ja osa sitten vaan pärjää menkkojen kanssa jos ei ole runsasta vuotoa tai kipuja.
Ei esim. kierukka vie muuta kuin vuodon eikä aina sitäkään. Ja kuparikierukka usein sitä lisää. Samalla tavalla niitä pms-oireita voi olla mutta ilman vuotoa.
Ne joilla ei urheilu suju kuin osan kuukaudesta eivät yksinkertaisesti pääse huipulle. Survivor bias siis toimii tässäkin. Vähän sama kuin kysyisi kuinka lyhyt ihminen pärjää koripallossa - no yleensä ei pärjääkään.
Vierailija kirjoitti:
Eivät saakaan. Siitä ei vaan puhuta niin avoimesti.
Heh, eikö?! Harvase päivä jossain podcastista tästä länkytetään.
Elintavoilla, ruokavaliolla, liikunnalla ja unella, on merkittävä vaikutus kuukautiskiertoon ja siihen liittyviin oireisiin. Tasapainoinen ruokavalio, jossa on riittävästi rautaa, vitamiineja ja hitaita hiilihydraatteja, sekä runsas veden juonti auttavat lievittämään oireita, kuten turvotusta ja kramppeja. Liikunnan on hyvä olla kevyttä ja kuunnella kehoa, kun taas rankka liikunta yhdistettynä niukkaan ruokavalioon voi häiritä kiertoa. Riittävä uni ja stressinhallinta ovat tärkeitä mielialan ja yleisen hyvinvoinnin kannalta.
- ex-kilpaurheilija
Yhdistelmäehkäisypilleri pitää kierrot vaivattomina ja oireettomina, koska hormonitasot ei vaihtele. Lisäksi voi syödä useamman pillerilaatan putkeen, niin että ei vuotoakaan tule kuin muutaman kuukauden välein.
Riippuu lajista, mutta osalla voi kehon rasvaprosentti jne. tippua niin alas, että kuukautiset lakkaavat.
Juoksen puolimaratoneja ja ei minulla tipu suorituskyky missään vaiheessa kiertoa. Paras lenkkini koskaan on juostu niin että tulin kotiin ja juoksushortsit olivatkin veressä, kun kuukautiset olivat päässeet yllättämään. Itselläni ruoka ja lepo vaikuttavat treenin kulkuun paljon enemmän, jos nukun huonosti niin hengästyn helposti, olen kärttyinen ja lihassäryissä.
Eivät saakaan. Siitä ei vaan puhuta niin avoimesti.