Tarjous: Fazer boksit 3kpl 15€
Hah. En aio ostaa. Aivan pöyristyttävää tämä hintojen nousu! 😩
Kommentit (39)
Voisiko köyhät lopettaa tuon ruikuttamisen?
Vierailija kirjoitti:
Voisiko köyhät lopettaa tuon ruikuttamisen?
Ei ole kyse siitä että onko johonkin varaa.
Kyse on siitä että paljonko jostain tuotteesta kauppa pyytää.
Viisi euro suklaarasiasta on vaan paljon. Miten Suomesta on tullut näin kallis maa?
Hinta on juuri se millä niitä kannattaa myydä. Jos joku konserttikin myy loppuun, niin kuka sanoo, että oli liian kalliit liput?
Vierailija kirjoitti:
Voisiko köyhät lopettaa tuon ruikuttamisen?
Mutta kun köyhien läskien rahat ei meinaa riittää joulusuklaisiin, joista ovat täällä palstalla puhuneet jo syyskuusta asti!
Meillä joulusuklaita syödään Aatosta Tapaninpäivään, niin hinta ei tunnu missään. Näille turvonneille herkkusuille se on iso asia, kun ovat jo nyt pari kuukautta mussuttaneet niitä.
Ei käy, muistan kun vuonna 2004 jouluna sai Helsingin Stockmannista 4 Fazerin rasiaa hintaan 10€. Ja niihin rasioihin on nykyään vielä shrinkflaatio iskenyt! Silloin ennen vanhaan rasioiden koko oli muistaakseni 330 - 350g, nykyään taitaa olla jotain 270g?
Sanon sen teille, nykyään Fazerin suklaakonvehtiboksit eivät ole halpoja edes -50% alennuksessa!
T. Lidl-mies
Ja lisäksi sellaiset boxit, jotka oli aikaisemmin 350 g, ovat nyt 280 g. Esim. Da Capo.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Voisiko köyhät lopettaa tuon ruikuttamisen?
Ei ole kyse siitä että onko johonkin varaa.
Kyse on siitä että paljonko jostain tuotteesta kauppa pyytää.
Viisi euro suklaarasiasta on vaan paljon. Miten Suomesta on tullut näin kallis maa?
Joulu on kerran vuodessa ja silloin syödään paljon muutakin. Parin konvehtirasian ostamiseen ei kenenkään talous kaadu.
Muutama vuosi sitten lähi S-marketissa 3 Fazerin konvehtiboksia 9 e. Pitäkää tunkkinne!!
Vierailija kirjoitti:
Ennen sai 5kpl 10€!!! 😡😡😡
Niin suklaalevyjä sai, ei konevehtia.
Ihan sama, mitä joku kerran vuodessa ostettava tuote maksaa, varsinkin kun sen hinta lasketaan kuitenkin euroissa eikä sadoissa tai tuhansissa eikä edes kymmenissä euroissa. Mun jouluuni on aina kuulunut suklaarasia ja kuuluu tästä eteenpäinkin.
Vierailija kirjoitti:
Muutama vuosi sitten lähi S-marketissa 3 Fazerin konvehtiboksia 9 e. Pitäkää tunkkinne!!
Ja kuten täällä jo mainittu, rasiassa oli 350 gr.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ennen sai 5kpl 10€!!! 😡😡😡
Niin suklaalevyjä sai, ei konevehtia.
Samaa suklaata ne on!!! 😡
Sitten kun nykyään ne on ihan vajaatäytteisiä. Ainakin kolmannes pakkauksesta ilmaa.
Vierailija kirjoitti:
Hinta on juuri se millä niitä kannattaa myydä. Jos joku konserttikin myy loppuun, niin kuka sanoo, että oli liian kalliit liput?
Aika koskemattomia on suklaarasiakasat lähimarketissa.
Muistan kun sai 3 kympillä