Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suojateiden poisto Helsingissä

Vierailija
27.11.2025 |

Vain vaarallisia ja näennäisturvallisia poistetaan.

Ongelma:

valo-ohjattujen risteysten välillä on tavallisia, melko huomaamattomia suojateitä, joille saavutaan joistain puiden ja puskien takaa (Mäkelänkatu) ja ylitettävänä on pysäköityjen autojen lisäksi jopa 3 kaistaa. 

Vaikka on autoilijoiden vastuulla varoa niitäkin, niin kyllähän se on varmasti jalankulkjoiden etu ylittää katu jostain turvallisemmasta paikasta. Hölmöä on poistoja vastustaa !

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
27.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suojatien poisto ei normaalisti tarkoita sitä, että kadun ylittäminen siitä kohtaa muuttuisi kielletyksi.

Toisaalta valo-ohjatuissa paikoissa suojatie varsinkin on lähes tarpeeton, kun ne valot kuitenkin määrittävät väistämisen.

Suomessa on aivan liikaa suojateitä. Pääosin nämä sijaitsevat sellaisissa paikoissa missä jalankulkija pääsee helposti kadun yli ilmankin suojatietä koska ajoneuvoliikenne on niin harvaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan yksi