Miten paljon hiuksia oikein täytyy "laittaa" etteivät ne näyttäisi laitetuilta
Aamulla pesen hiukset ja ne ehtivät aikalailla kuivua itsestään ennen kuin lähden töihin. Polkkapituiset.
Kampaan ne ja asetan jakauksen paikoilleen. Vähän lakkaa päälle, lähinnä etuosaan, ja töihin.
Puoleen päivään mennessä hiukset näyttää sähköiskun saaneelta. Päällimmäiset hiukset hoippuvat ilmassa hapertuneina ja alimmaiset liimaantuu luiruiksi ihoa vasten.
Mitä pitää tehdä että hiukset laskeutuisivat nätisti, ja pysyisivät koko päivän?
Kommentit (7)
Laitat lakkaa muotoilemattomiin hiuksiin?
Sulla on varmaan muovitakki ja akryylipipo.
Kokeile laittaa pesun jälkeen jotain hiuksiin jätettävää kosteuttavaa hoitoainetta tai vaikka vähän hiusöljyä.
Kannattaisi valita sellainen kampaus/leikkausmalli, että omat hiukset asetteuisivat siihen luonnostaan. Ts aapeen, jolla selvästi on robustit, paksuhkot ja vähän kiharat hiukset, kannattaisi leikakauttaa malli, jossa tätä käytetään hyväksi ja hiukset saavat kihartua ja sojottaa villisti ja vapaasti. Hänen ei kannattaisi yrittää pakottaa tukkaansa sileäksi. Ja vastaavasti minun, jolla on se sileästi päätä myöten valuva fletku hiuslaatu, ei kannata yrittää mitään kiharapilveä tai nostoa, joka ei pysy kuitenkaan, vaan parasta pysyä ihan siinä suorassa mallissa.
hiuslaatuun sopiva malli on helppo muotoilla ja pysyy hyvin
Mulla on polkat. Mä joko kiharran muotovaadolla tai suoristan. Ja lakkaa päälle. Pysyy mulla ainakin koko päivän.
Laita muotovaahtoa ja föönaa ne haluttuun muotoon. Päälle lakkaa. Itse käytän vielä kuivashampoota föönauksen jälkeen että tyvi pysyy puhtaana ja hiukset ei latistu.
Jos sähköisyys on ongelma niin sitä varten saa ostettua jotain muotoilu suihkeita. Kannataa varmaan föönillä kuivata hiukset sen jälkeen kun tulee suihkusta, kun juuri se vapaasti kuivaaminen jättää ne yleensä sotkuisen ja lattean näköiseksi.