Neljä viidestä suomalaisesta tehnyt ostoksia ulkomaisesta verkkokaupasta saksalaisten kauppojen osuus nousussa
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/8988569
Mites hallitus meinaa suitsia verkkokauppaa. Kieltämällä kuluttajilta ostot eu ulkopuolelta. Vaikeaa valvoa jos ostat joltain toiselta kuluttajalta vaikka kanadasta, myyjä kanadassa laittaa tulemaan pikkupaketissa ja suomen tulli takavarikoi kun on vastaanottajana matti meikäläinen
Kommentit (13)
Tulli on ehdottanut että kielletään kuluttajilta tilaaminen eu ulkopuolelta
Lisää vaan veroja ja veroluonteisia maksuja. Toimitusaikoihin pitää saada viive. Valikoimia pitää supistaa. Kartellit joka alalle, kuten uusien autojen ja bensan myynnissä.
Itte ensin lakkauttavat kaiken teollisuuden kotimaassa, ettei mitään saa ostettua täältä ja nyt itkevät kun ostetaan sieltä mistä saadaan. Nyyh.
Vierailija kirjoitti:
Tulli on ehdottanut että kielletään kuluttajilta tilaaminen eu ulkopuolelta
Ei onnistu. Kansainväliset sopimukset estävät tuollaisen. EU:n ulkopuolella on paljon muutakin kuin Temu. Ja Temulla on jo varastoja Euroopassakin.
Urheiluvaatteita, -kenkiä ja -tarvikkeita saa huomattavasti edullisemmin isoista eurooppalaisista verkkokaupoista. Säästö voi yhdessä tuotteessakin olla useita kymmeniä euroja. Itse tilannut esim. maantiepyörän satulan ja juoksukengät, valikoimaa on aivan eri tavalla.
Musiikkitarvikkeita tullut tilattua jo vuosikausia yhdestä isosta saksalaisesta verkkokaupasta, hyvin yleinen soittajien keskuudessa.
Hallitus aivan varmasti kokeilee tehdä lakia joka kieltää tilaamisen kuluttajilta
Vierailija kirjoitti:
Itte ensin lakkauttavat kaiken teollisuuden kotimaassa, ettei mitään saa ostettua täältä ja nyt itkevät kun ostetaan sieltä mistä saadaan. Nyyh.
Tämäpä juuri. Bisnesporhot vievät suomalaisilta työpaikkoja siirtämällä tuotannon ulkomaille halvan työvoiman maihin ja sitten kehtaavat itkeä, kun suomalainen tilaa suoraan niiltä ulkomaalaisilta valmistajilta halpaan hintaan eivätkä ostakaan heidän kauppojensa kautta. Ratkaisuksi esitetään tuontikieltoja, jotka ovat kuin kopsattu jostain vuosisatojen takaa, kun oli feodalismi ja ylellisyysasetuksia.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tulli on ehdottanut että kielletään kuluttajilta tilaaminen eu ulkopuolelta
Ei onnistu. Kansainväliset sopimukset estävät tuollaisen. EU:n ulkopuolella on paljon muutakin kuin Temu. Ja Temulla on jo varastoja Euroopassakin.
MIksi tulli sitten sellaista ehdottaa, luulisi että tietävät lainsäädännön ja kv sopimukset. Onko virkajantterit ihan pihalla
Vierailija kirjoitti:
Hallitus aivan varmasti kokeilee tehdä lakia joka kieltää tilaamisen kuluttajilta
Niin, olisi erittäin suomalainen ratkaisu: kielletään kaikki, kenelläkään ei saa olla kivaa.
Viimeksi on ulkomailta tilattu umpipuinen ruokapöytä (kotiin kannettuna 980e, Suomessa liikkeessä 2300e + kuljetus), umpipuinen sivupöytä, markiisi, aurinkovarjo, kamina 1/3 hinnalla. Euroopan sisältä tilattu kaikki.
Ostan myös vaatteet ja kengän matkoiltani. Sketchersit 65e, ihana talvitakki 200e uusimmat hankinnat
Suomessa on muutama hyvä verkkokauppa kuten Kärkkäinen, jossa on isot valikoimat ja nopeat toimitusajat ja mahdollisuus valikoida toimitustapa. Mutta on paljon todella suppean valikoiman kauppoja, esim. Tokmanni, Sokos, Prisma ja Stockmann. Tilaus tulee Temusta nopeammin kuin Stockmannilta.
Joitain suomalaisia verkkokauppoja vaivaa myös maksamisen kankeus. Adlibris hoitaa kaikki maksut Klarnan kautta, ja Klarna on epäluotettava ja ongelmien hoitamiseen menee aikaa. Huutonetissä pitää monta kertaa lypsää myyjältä tilinumero ja itse ynnätä hintaan mukaan toimituskulut - Ebayssä tarvitaan pari klikkausta ja maksu hoituu sillä ja saat toimitusaika-arvion ja useimmiten seurantanumeron ilman mitään erillisiä viestittelyjä.
Eilen meinasin tilata kirjan verkkoantikvariaatista, mutta jos olisin halunnut kirjan Postin kautta, se olisi vaatinut erillisen yhteydenoton liikkeeseen ja erillisen lisämaksunkin. Tosiaan Ebay, Amazon, Saksan ZVAB, Ruotsin Tradera ja mitä niitä onkaan ovat valovuosien päässä siitä 1990-luvun teknologiasta, jolla monia suomalaisia verkkokauppoja edelleen pyöritetään.
Turha itkeä siitä, että raha katoaa ulkomaille, kun valikoimat ja palvelu ovat siellä paljon parempia kuin Suomessa.
Hoikat saa sieltä paremmin edullisia vaatteita. Suomessa myydään lihaville talidomeille tehtyjä.