Mitäs palsta on mieltä tyttäreni tulevasta nimestä, joka on joko
Kommentit (10)
Kahdella i:llä pitäisi olla kaksi t:täkin ja Valenttiina ei näytä hyvältä.
Minulle tulee mieleen se venezuelalainen telenovela, jonka päähenkilönä oli lihava Valentina, joka sitten laihtui ja kaunistui. Ihan nätti nimi.
noin pitkistä nimistä, vääntyy kuitenkin arjessa johonkin lyhempään muotoon. Ootteko jo miettiny lempinimen valmiiksi: Vallu? Vanttu? Tiina?
yhdellä i-kirjaimella, kahdella kirjoitettuna näyttää jotenkin väkisin venytetyltä.
Meille ei tulisi myöskään Sergeitä, Ljudmilaa, Vasilia, Nadjaa tai Vladimiria.
Mäkin laittaisin vain yhden i:n, kyllä ihmiset sen osaavat lausua. Ja tunnen ihan täysin suomalaisia Valentinoja, että en usko kaikille tulevan niin voimakasta venäläiskonnotaatiota. Sivumennen sanoen, miksi venäläisyys on huono konnotaatio, mutta lapsille annetaan ilomielin englantilaisen, ruotsalaisen tai ranskalaisen kuuloisia nimiä?
Eikä kyllä tule venäläinen mieleen.. Mun pojan toinen nimi on Valentino.Mieheni on syntyjään italialainen,siksi meidän muksuilla italialaiset nimet.Ja AV-mammojen kauhistukseksi lapsilla on suomalainen -nen päätteinen sukunimi :)
Venäjän kieli on minusta rumaa, mielikuvani koko maasta on vastenmielinen, köyhä ja ruma. Ehkä venäläisvastaisuus kulkee tiedostettuna tai tiedostamattomana perintönä myös sukupolvien yli historiallista taustaa vasten.
En Katjasta tai Katjushasta, en Miskasta, enkä Irinasta.
Kaunis nimi venäläiselle mutta suomalaiselle ei sovi ollenkaan.