Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä talkoita teette?

Vierailija
28.08.2011 |

Kun keräätte lapsen joukkueelle rahaa?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
28.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

- rivitaloyhtiön autotallien ja piha-aitojen maalaus

- kalentereiden myynti (luoja siltä varjelkoon, vittumaisempaa hommaa ei juuri ole, yleensä ostan itse kaikki 10, pääsee vähemmällä vaivalla...)

- vessapaperin myynti (kts. kohta kalenterit)

- kioskin pito seuran järjestämissä tapahtumissa ja leivonnaisten leipominen sinne

- lumitöitä mm. tavaratalojen katolla

- rakennussiivousta teollisuuslaitoksissa

- diskon järjestäminen

- temppuradan järjestäminen



Vierailija
2/6 |
28.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä tuo temppurata oli?



Ja oliko Disco minkä ikäisille ja mistä saitte tilat? saiko siihen luvat helposti?



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
28.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä tuo temppurata oli?

Ja oliko Disco minkä ikäisille ja mistä saitte tilat? saiko siihen luvat helposti?


ja ikäraja oli kork. 10 vuotta. Leivonnaiset ym. tehtiin itse ja vanuttiin koululla 6 tuntia vahtimassa riekkuvia lapsia. Koulun salissa oli silloin meidän seuran vuoroja, joten kolme joukkuetta joutui uhraamaan vuoronsa mutta eipä tarvinnut maksaa vuokraa kaupungille.

Disko oli yhdessä nuorisotilassa yhden koulun yhteydessä ja alakouluikäisille rajattu limu- ja naamiaisdisko. Luvat ilmeisesti järjestyi helposti, en tiedä kun en kuulunut siihen porukkaan jonka tehtäväksi niiden hankkiminen sovittiin (kuuluin ns. pullaporukkaan eli leipojiin). Nuorisotilasta maksettiin muistaakseni pieni vuokra kaupungille, mutta se oli todella nimellinen. Seuran jalkapalloteinit olivat tiskijukkina pitsapalkalla ja olivatkin innostuneita, saivat leikkiä oikein parempaakin dj:tä!

Jälkeenpäin ollaan juteltu näistä muutamien joukkueen äitien kanssa, niin kaikki kokivat tuon diskon kivimmäksi tapahtumaksi järjestää vaikka oli aika työläs, ja lisäks se tuotti myös suhteessa eniten rahaa tehtyyn työmäärään nähden.

Kaikkein rahakkaimpia ovat lumenluontikeikat, päivän hommasta voi tulla useita tuhansia euroja kohteesta riippuen, mut just siks niitä on ainakin täälläpäin vaikea saada. Seurat kilpailevat niistä ja naisvaltasella porukalla niitä ei kyllä saa, vaan joukkueen äijät on saatava mukaan.

Vierailija
4/6 |
28.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelin kymmentä jostain syystä niin lipsahti tuohon. Mut siis 0-5 v. Meillä oli vetonaulana paikalla erään sirkustelua harrastavan henkilön taikurituttukin.

Vierailija
5/6 |
28.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä tuo temppurata oli? Ja oliko Disco minkä ikäisille ja mistä saitte tilat? saiko siihen luvat helposti?

ja ikäraja oli kork. 10 vuotta. Leivonnaiset ym. tehtiin itse ja vanuttiin koululla 6 tuntia vahtimassa riekkuvia lapsia. Koulun salissa oli silloin meidän seuran vuoroja, joten kolme joukkuetta joutui uhraamaan vuoronsa mutta eipä tarvinnut maksaa vuokraa kaupungille. Disko oli yhdessä nuorisotilassa yhden koulun yhteydessä ja alakouluikäisille rajattu limu- ja naamiaisdisko. Luvat ilmeisesti järjestyi helposti, en tiedä kun en kuulunut siihen porukkaan jonka tehtäväksi niiden hankkiminen sovittiin (kuuluin ns. pullaporukkaan eli leipojiin). Nuorisotilasta maksettiin muistaakseni pieni vuokra kaupungille, mutta se oli todella nimellinen. Seuran jalkapalloteinit olivat tiskijukkina pitsapalkalla ja olivatkin innostuneita, saivat leikkiä oikein parempaakin dj:tä! Jälkeenpäin ollaan juteltu näistä muutamien joukkueen äitien kanssa, niin kaikki kokivat tuon diskon kivimmäksi tapahtumaksi järjestää vaikka oli aika työläs, ja lisäks se tuotti myös suhteessa eniten rahaa tehtyyn työmäärään nähden. Kaikkein rahakkaimpia ovat lumenluontikeikat, päivän hommasta voi tulla useita tuhansia euroja kohteesta riippuen, mut just siks niitä on ainakin täälläpäin vaikea saada. Seurat kilpailevat niistä ja naisvaltasella porukalla niitä ei kyllä saa, vaan joukkueen äijät on saatava mukaan.

Mukavaa, että vastasit noin pitkästi:)

Vierailija
6/6 |
28.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi nuo ajat alkavat olla jo muisto vain. Lapset kasvaneet sen verran isoiksi, että talkoiden määrä on dramaattisesti vähentynyt. Herralle kiitos siitä. :=D

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan yhdeksän