Eikö henkilön mahdollinen seurakunnan jäsenyys tai ei-jäsenyys pitäisi olla yksityisasia, jota tietoa ei voisi levitellä luvatta muille?
Kun henkilö kuolee, tilataan sukuselvitys, ja tätä paperia sitten annetaan moneen paikkaan kuolleen asioita hoidettaessa.
Paperista näkyy lasten sekä lesken seurakunta tai tieto siitä, että ei ole minkään seurakunnan jäsen.
Miten ihmeessä laki voi sallia tällaisen yksityistiedon levittämisen?
Kommentit (10)
Eikö joku perheesi jäsenistä tiennyt, että olet eronnut kirkosta? Pankkeja asia tuskin kiinnostaa.
Vierailija kirjoitti:
Eikö joku perheesi jäsenistä tiennyt, että olet eronnut kirkosta? Pankkeja asia tuskin kiinnostaa.
Ihan periaatteessa kiinnostaa, saako toisen yksityistietoja tosiaan levitellä tällä tavalla.
Asian voi välttää ihan tuntemattomien suhteen niin että varmistuttaa osakasluettelon dvv:llä. Silloin omaisuutta myydessä ei enää tarvitse virkatodistuksia. Verottajan tietää asian kuitenkin.
Se johtuu ihan siitä ettei ketään ole aiemmin kiinnostanut puuttua asiaan. Ihmisillä on vääristynyt kuva yhteiskunnan turvallisuudesta mitä tulee tietoon. Allekirjoittanut ei tosin välitä näkyykö oma usko Jumalaan kaikille vai ei.
Esimerkkinä kanta palvelu ja lääkäreiden kirjaukset. Siellä tehdään pashkaa niin kauan kuin ihmiset eivät puutu asiaan. Yksi kerrallaan vain muistutusta tekemään jotta asia tulee tietoon eduskunnassa saakka ja asiaan voidaan puuttua. Kansalaisaloite yksi keino myös. Nämä asiat ovat aina muuttuneet vasta kun yksi henkilö, järjestö tms. taho on alkanut viemään asiaa eteenpäin.
Toinen esimerkki homojen oikeudet. Ihminen kehittyy kyllä arjen tasolla ja yhteisöissä tiedostavaksi. Mutta ongelma on se että ihminen vihaa erilaisuutta ja tämä viha on perusta laille. Kehityksen myötä on alettu puolustamaan jokaisen oikeutta vapauteen ja nyt sitten yritetään muuttaa lakeja pois siitä vihasta. Se on vaikeaa koska ihminen vihaa yhä muita ihmisiä ja noita vihaajia on enemmän tai he ovat aktiivisempia toiminnan tasolla. Ja heidän "onneksi" ihmistä ei kiinnosta muiden hyvinvointi vaikkei hän olisi vihaaja. Potentiaalinen tasa-arvon puolustaja toisin sanoen nukkuu koska häntä kiinnostaa vain oma napa. Tällainen on voitto vihaajille.
Eihän sitä henkilöä enää ole, kun on kuollut. Eli mitä välii hei?
Vierailija kirjoitti:
Eihän sitä henkilöä enää ole, kun on kuollut. Eli mitä välii hei?
Omaisten henkilökohtaisia tietoja leviää toisille.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eihän sitä henkilöä enää ole, kun on kuollut. Eli mitä välii hei?
Omaisten henkilökohtaisia tietoja leviää toisille.
Siellähän on henkilötunnuksia myöten kaikki näkyvillä.
En minä tarvinnut sukuselvitystä nyt syksyllä minnekään muualle kuin pankkiin ja perukirjoitusta varten. Suurin osa toimijoista saa sen tiedon kuolemasta väestötietojärjestelmän kautta. Esim. kun menin Eliisalle, ne katsoi jostain tietokoneelta, että heillä näkyy päivä, johon päättyy., se oli kuolinpäivä Toki siinä tuli ongelma, koska laskuttivat vielä elo- ja syyskuun. Heinäkuun lopussa tapahtui kuolema. Siinä selvittelyssä on ollutkin sitten työtä, kun kenelläkään ei riitä valtuudet mihinkään. Nuoria myyjiä, jotka myy mielellään mitä vaan, mutta eivät osaa katkaista liittymää, sanovat vaan, että täällä näkyy, ettei ihmistä enää ole, niin homma kunnossa. Mietin itse, miten vanhat ihmiset osaisi hoitaa tuotakaan. Puhelimitse ei onnistu, kun pitäisi tunnistautua etkä sinä vainajan tiedoilla saa tunnistautua. Nyt lokakuulta ei enää tullut puhelinlaskua. Mutta tavallaan se on väärin, että jos oerukirjoitus on tehty syyskuussa, vielä sen jälkeen tulee lasku puhelinliittymästä, jota ei ole käytetty heinäkuun jälkeen.
Kaikki laskut, joita ei katkaista, jatkuu vaan. Sanomalehtitilaus oli ihan eri, koska sinne riitti soitto, heti katkaisivat lehden tulon ja laskutus loppui siihen päivään, eikä kukaan kysellyt sukuselvityksiä tai perukirjaa.
Mitä v...n väliä? Selviää sinun tulosikin verotiedoista.
Tuskin olisi mahdollusta esim. Saksassa. Siellä ollaan erityisen herkkiä tällaisista, koska aikoinaan juutalaiset oli helpointa tuhota niiltä alueilta, joissa oli tarkka rekisteri ihmisten uskonnoista.