Astmaatikot, miten liikutte?
Itselläni on astma vielä sen verran lievä, että pärjään avaavalla lääkkeellä. Kuitenkin pienikin rasitus aiheuttaa hengenahdistuksen. Vaikka vesiämpärin kantaminen pienen matkaa. Otan aina avaavan jos olen lähdössä vaikka kävelylenkille. Mietin olisiko varsinkin talvella kevyt salitreeni, juoksumatolla kävely ym parempi vaihtoehto ulkona liikkumiselle, kun kylmä ilma pahentaa oireita?
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Onko sulla hoitavan lääkkeen annostus kohdillaan, kun oireita tulee noin lievästä rasituksesta?
Ei ole hoitavaa lääkettä, vaan pelkästään avaava koska oireet ilmenevät rasituksessa, kylmässä ja flunssan ja allergian aikana.
Suositus joogalle ja peruskunnon nostamiselle hyvin vähittäin esim. kävelylenkkejä pidentämällä. (Hermoston) sietokyvyn kasvaessa voi vähitellen lisätä rasitusta. Jotkut sanovat joogan poistaneen koko taipumuksenkin, itselläni lieventää merkittävästi oireita aina kun jaksan asian parissa askarrella.
Oireita ei tietenkään kannata tahallaan provosoida, mutta toisaalta ulkona liikkuminen (erityisesti luonnossa) tuo mukanaan terveyshyötyjä, jotka pidemmällä aikavälillä todennäköisesti kumoavat hetkellisen haitan. Kovat pakkaset asia erikseen.
Voinnin mukaan mennään. Lääkitys on runsas (kolme erilaista avaavaa ja kortisonisuihke), mutta en ota ennen ulos menoa avaavaa kuin pakkasella. Yli 25 astetta alkaa olla keuhkoille liikaa ja vältän silloin ulkoilua. Kotona on kuntopyörä ja erinäisiä jumppavehkeitä.
Kävelyä, kävelyä, kävelyä. Poistaa tehokkaasti ilman keuhkoista. Valitse aina raput hissin sijaan. Pakkasella kun ei ulkona pärjää kävelen itse 7 kerrosta edes takaisin muutamia kertoja päivässä.
Uinti, jos kloori ei ärsytä. Kesällä luonnonvesissä. Ilman puhaltaminen veteen vahvistaa keuhkoja.
Veljelläni oli paha rasitus astma. Alkoi kävellä ensin pieniä lenkkejä. Nyt kävelee joka viikko pari kertaa sen 2-4 kilometriä kerralla ja astman oireet hävisivät. Toki pakkasella joutuu joskus ottamaan lääkettä, mutta muuten astma ei enää tunnu hänellä.
Onko sulla hoitavan lääkkeen annostus kohdillaan, kun oireita tulee noin lievästä rasituksesta?