Miten uskonlahkojen lasten hyväksikäyttö loppuisi
Kommentit (5)
On törkeää että kirkko ei tee mitään!
Varsinkin kun sen suurin herätysliike tuntuu olevan insestin ja pedofiilien pesä.
kovempia rangaistuksia näille hyväksikäyttäjille.
Se saattaisi auttaa ainakin niin että ne ei pääse heti uusimaan tekojaan.
kansanedustajana Kari Tolvanen on puuttunut asiaan jonka hän itse hyvin tuntee työnsä takia rikospoliisina. Hän on todennut:
"Osa lestadiolaisten merkkihenkilöistä on vuosien ajan uskonnon ja luottamuksen varjolla terrorisoinut lapsia. Se on äärimmäisen halveksittavaa, sanat eivät riitä kuvaamaan asiaa.
Yhtä halveksittavaa on se, että osa lahkon jäsenistä on ollut tietoinen rikoksista eivätkä he ole puuttuneet toimintaan. Uskonto ja anteeksianto ovat menneet lapsen edun ja hyvinvoinnin edelle.
Vaikka nämä johtajiensa suojelijat eivät todennäköisesti ole juridisesti syyllistyneet rikokseen, on heidän moraalinen vastuunsa jättimäinen."
http://freepathways.wordpress.com/2011/09/01/tolvanen/
Kaikenlainen sellainen (hyväksikäyttö) on väärin. On turha keskittyä vain joihinkin tapauksiin.
Kirkkohan on rikas kuin Roope Ankka. 80 prosenttia suomalaisesta maksaa kirkon jäsenmaksua joka vuosi!