Miten teillä sujuu yhteistyö eskarin/päiväkodin kanssa?
Esikoiseni aloitti elokuussa esikoulun ja paljon on jäänyt pohdittavaa. Kysynkin nyt teiltä, että miten muilla sujuu?
Olen siis äitiyslomalla, toinen lapsemme syntyy lähiaikoina ja tästä johtuen vien ja haen eskarilaisen ja hän on siis päiväkodissa vain sen eskarin ajan eli 9-13. Pohdinnan aiheeni on se, että kuinka tavallista on, ettei lapsen omaa opettajaa ja hoitajaa näe? Aamulla vastassa on lähes poikkeuksetta samassa ryhmässä olevien viskarien opettaja tai hoitaja ja haettaessa vastassa on toisen ryhmän hoitajia tai päiväkotiavustaja, sillä ryhmän omat aikuiset ovat palaverissa.
Ymmärrän, että palavereja on pidettävä ja toimintaa suunniteltava, mutta joka päivä siihen aikaan, etten näe lastani hoitavia ja opettavia aikuisia? En siis saa oikeaa palautetta lapseni päivästä, vaan palaute on tyyliin "ruokana oli listan mukaan tätä, en tiedä, että söikö, en ollut paikalla" tai "ryhmä teki sitä tai tätä, en tiedä, mitä lapsesi teki, olin toisessa ryhmässä".
En siis ole nähnyt kertaakaan sitä opettajaa tai hoitajaa tutustumispäivän jälkeen. Ystäväpiirissäni tällaista ei ole muilla tapahtunut, vaan paikalla olevat aikuiset ovat vuorotellen paikalla eri ryhmistä.
Laitoin viestin alussa ohjeistetun metodin kautta, mutta vielä ei ole vastattu. Minusta ei ole liikaa vaadittu, että saisin kuulla ainakin sen kerran jotakin aitoa lapseni esikoulun alkamisesta niiltä ihmisiltä, joiden kanssa hän viettää päivänsä.