Olen äärimmäisen pettynyt jos hallitus ei kirjaa alisuoriutumista irtisanomisperusteeksi, laiskat pitäisi saada pois työpaikoilta
Tuohan olisi ollut se tärkein syy irtisanoa työnekijä, mutta hallitus näyttää perääntyvän nyt kaikessa. Ja PS on tietenkin tämän takana. Muille hallituspuolueille tämä olisi käynyt. Olen itse työtön ja odotin jo vuoden vaihdetta jotta olisi voinut korvata jonkun laiskan työntekijän.
Kommentit (12)
Kyllä työnantaja voi irtisanoa työntekijän, joka ei työtehtäviään tee. Parit varoitukset ja se on heippa.
PS muutti politiikkaansa kun kannatus lähti luisuun. Ottanut oikealta askeleen keskemälle.
Vierailija kirjoitti:
Mene trolli nukkumaan
Nyt on päivä.
Vierailija kirjoitti:
PS muutti politiikkaansa kun kannatus lähti luisuun. Ottanut oikealta askeleen keskemälle.
Kokoomuksen puudelit äänestää kuten kokoomus käskee ja kakkivat matolle.
Jep. Minä olen myös. Julkisessa terveydenhuollossa työskennelleenä ja kaiken maailman lusmuja ja työnvieroksujia katselleena olisin niin toivonut, että alisuoriutujat saisi kenkää.
Mahti kaaos ja tolkuttomasti oikeusjuttuja olisi ollut ainoa seuraus noin epämääräisestä laista. Yhtä hyvin voisi vaatia "väärää asennetta" irtisanomisperusteeksi :D
Tämähän olisi ollut hyvä uudistus näitä valtion ja kuntien ikivirkoja ja toimisuhteita ajatellen. Mutta ay-liike suojaa nimenomaan niitä, joiden irtisanominen on hankalaa muutenkin ja oikeusjuttuja tulisi. Eli pahoin pelkään sen kohdistuvan kuitenkin niihin, joiden työasema on muutenkin heikko. Vaikkapa asiakaspalvelutehtäviin, joita on helppo sorsia. Oikeusturvahan on varsin epäreilu useilla työntekijöillä ja kaikenmaailman pikkuyrittäjät ovat usein järkyttävän huonoja työnantajia.
Mielestäni oikea tapa olisi mahdollistaa irtisanominen ilman sen kummempia perusteita, mutta tehdä siitä maksullista.
Esim niin että vuoden talossa olleelle pitäisi maksaa kuukauden palkka irtisanominajan päälle, 2v =2kk palkka, 3v =3kk palkka jne. Aina 10 vuoteen ja kuukauteen asti.
Vierailija kirjoitti:
Jokohan tämä rauhoittaa palstan potkulakiöyhöttäjän? 😀
Ehkä. Mua kyllä ottaa päähän jos tämä jää pois laista. Ottaa päähän rankemmin kuin kipeä polvi.
Jokohan tämä rauhoittaa palstan potkulakiöyhöttäjän? 😀