Minkä pituisen matkan mielestäsi 2. luokkalainen voi kävellä kouluun?
Meillä on tilanne, että lapsen koulupäivät tulevat alkamaan vasta 9.15 ja meidän on lähdettävä töihin aikaisemmin. Toiveenamme on ollut, että lapsi voisi olla aamuryhmässä, mutta nyt sellaista ryhmää ei enää ollutkaan.
Kerroin lapselle, että nyt täytyy harjoitella koulutien kävely. Matkaa on himpun vajaa 3 kilometriä. Olemmeko vain ylisuojelevia kun minusta se on vähän turhan pitkä matka pienelle lapselle?
Kommentit (17)
koko koulu-uransa 2,2 km suuntaansa, siis eka päivästä alkaen. Mielestäni tokalk voi siis mainiosti kävellä tuon matkan, jos on normaali perusterve lapsi. Eiköhän joku naapurustosi lapsista kävele samaan kouluun yhtä lailla eka luokalta sen?
Kun asuimme vielä vanhassa paikassa, ekaluokkalainen käveli 3,5km myös kahdeksan aamuina.
kun saisitte lapsillenne koulukuljetuksen? Kivat vanhemmat lapsilla, kun olisi oikus kuljetukseen, mutta vanhemmat laittaa kävelemään.
Vasta 3lk alkaen jouduin kävelemään. Kyllähän se aina pitkältä tuntui, mutta kyllä sen kävellä jaksoi. Nyt tuo sama on meidän mummola matka ja lapset on kävelleet sitä 4 vuotiaasta asti.
kun saisitte lapsillenne koulukuljetuksen? Kivat vanhemmat lapsilla, kun olisi oikus kuljetukseen, mutta vanhemmat laittaa kävelemään.
Monessa kunnassa on kuljetus, ei kaikissa, alaluokille yli 3 km matkalle.
Ei kannattaisi kommentoida asioita, joista ei mitään tiedä..
kun saisitte lapsillenne koulukuljetuksen? Kivat vanhemmat lapsilla, kun olisi oikus kuljetukseen, mutta vanhemmat laittaa kävelemään.
Joskus "mennävuosina" se kyllä oli kolme, mutta kuntahan säästää kaikesta mistä voi. Ja kyseessä on iso kunta suuren kaupungin kupeessa.
onko katuvaloja vai pilkkopimeää. Meillä naapurin tyttö kävelee 1 km matkan pilkkopimeässä meille asti, minä kuljetan loppumatkan eli 1.7 km omatkin lapset, kun menen töihin. Minusta tuo kilometri katuvalotonta matkaa on aika pitkä pienelle yksin kulkea.
koulumatka oli 2.5km, pyärällä kulki. Asutaan pohjois-pohjanmaalla ja talvet ovat lumisia ja kylmiä. Hyvin meni matkat vaikka äitiä aluksi hirvitti. Lapssi itse ei koskaan valittanut matkan pituutta.
kouluun kävely tai pyöräily on jopa suositeltavaa,lapset liikkuvat liian vähän. Meillä poika on kävellyt ekasta lähtien aina ja nyt pyöräilee nelosella. Talvellakin ja räntäsateella,emme ehdi kuskaamaan.Muutkin kulkevat kävellen tai pyörällä.
Mä en kyllä laittais ikinä ekaluokkalaista käveleen tuollaisia matkoja.
ekaluokkalaisilla vain yhtenä päivänä viikossa kahdeksalta. Muut päivät: 2* klo 9 ja 2* klo 10.
Täällä ihan yleisesti jo ekaluokkalaiset kävelevät 2-4 km koulumatkoja, monet kulkevat myös pyörällä (ja tämä on ok koulun puolesta). Kuljetusraja on 5 km.
10
Eikö teillä ole koululla aamupäivä ja iltapäiväkerhoja?? Mä en kyllä laittais ikinä ekaluokkalaista käveleen tuollaisia matkoja.
Käy äidinkielensä vuoksi koulua, joka on kauempana eli naapurista ei tule ketään samaa matkaa vaan joutuu kävelemään yksin.
ap
Itse valitsin tarkoituksella kolmesta kodista ihan yhtä etäällä olevasta koulusta sen, johon ei pääse bussilla, vaan jonne pitää kävellä, matkaa n. 2 km.
tosin 8 aamut voi olla tiukkoja kun lapsella tuon matkan kulkeminen joka ojanpohjan kautta kestää. Muista itse ala-asteella miten kotimatka kavereiden kanssa kesti lähes poikkeuksetta pari-kolme tuntia, matkaa 2,5 km. Kun yhdeltä pääsi koulusta niin ei sitä iltapäivää "yksin kotona" sitten enää pitkälti jäänytkään kun vanhemmat tulivat puoli viiden - viiden aikoihin.
Meillä menevät pyörällä myös talvisin 3,5km.