Kumppani etääntyy
Onko näin käynyt muille ja silti olette vielä saaneet asiat kuntoon?
Vajaa pari vuotta oltu yhdessä ja nykyään tilanne on se, että toinen osapuoli on puhelimen ja/tai television kanssa vapaa-aikansa. Käymme kaupassa yhdessä ja siinä se suurilta osin sitten onkin.
Toki ymmärrän että töiden jälkeen väsyttää mutta samoin kului lomakin. Itse olen tästä kovinkin allapäin ja toivoisin keskusteluja, kosketuksia ja yhdessä tekemistä kuten ennenkin.
Vuorotellen oma mielialani heittää joko suruun tai sitten siihen, etten viitsi tuputtaa itseäni kun kerran muu on mieluisampaa ja odotan/toivon, että toinen osapuoli huomaisi ja tahtoisi tilannetta muuttaa.. mutta ei. Olen yrittänyt jutella, että toivoisin hänen lähestyvän ja olen aika yksin tilanteessa. Olen kuulemma marttyyri ja jos haluan lähelle niin pitää pyytää.. Joskus vaan olisi mukava että toinen tahtoisi itse tulla lähemmäs, henkisesti tai fyysisesti.
Kommentit (11)
Kyllä tuossa joku seurustelu masennus on, oletan että olet nainen ja sitä miestäsi ei kiinnosta mitään tehdä. Olen tuollaisen miehen jättänyt koska sitä ei vaan kiinnostanut tehdä mitään. Katsoi vaan telkkaria tai pelasi pleikkaria. Nykyinen mieheni haluaa yleensä tehdä kaikkea kuten lähteä ulos veneilemään vaikka. Sekin on parempi kuin istua sohvalla. Käymme usein kalassa ja olen innostunut kalastamisesta koska mies opettanut ja nykyään se on minulle harrastus. Kävimme salillakin, käymme markkinoilla jos sellanen on. Ulkoilu piristää minuakin ja olen onnellinen että mieheni haluaa ulkoilla usein.
Totta, olen nainen.
Tietenkin lähteminen on mahdollista ja jos tilanne jatkuu pitkään niin kyllähän sitä alkaa itsekin etääntyä.
Kuitenkaan en haluaisi näin käyvän, joten toivoisin tilanteen muuttuvan, siksi kyselinkin onko lukemassa ketään, joka on kumppaninsa kanssa onnistunut muuttamaan tilannetta parempaan suuntaan.
Ap
Niin etääntyy. Pikajunan vauhdilla. Mulla alkaa juhla !
Kumppanin etääntyminen ja eristäytyminen omien juttujensa pariin (telkkari, äänikirjat, facebook,...) on vaaran merkki. Itse en ymmärtänyt reagoida ajoissa joten lopputuloksena oli yli 25 vuotta kestäneen parisuhteen hajoaminen.
M60
Pariterapia auttoi meillä, tosin etääntyminen tuli paljon myöhemmin. Nykyään taas liitto kunnossa
Olette olleet vasta pari vuotta yhdessä, tuossa vaiheessa pitäisi vielä olla rakastuminen päällä. Tuskin tuo paremmaksi muuttuu.
Oli alkuvuodesta jonkinasteista etääntymistä miehen puolelta. Suurimpana syynä miehen työstressi mitä ei osannut käsitellä. Kun sai asiaan apua (en lähde tarkemmin avaamaan), niin saatiin myös väliltämme asiat puhuttua auki.
Meillä vähän samaa, mutta mies tsemppaa jos sanon asiasta. Mutta osittain olen antanut olla, olemme olleet yhdessä kauan. Teen sitten vain omia juttujani välillä.
Eiköhän tossa ole kyse siitä että 2v alkuhuuman jälkeen on alkanut suhteen arki. Kun aivokemia ei enää teitä riepottele alkaa näkyä molempien preferenssit suhteen tiiviydestä.
ihan normaalia kuminauhajoustoa.
eri asia tietysti että onko teidän preferenssit normiarjessa niin kaukana toisistaan ettei toimi.
kysy onko joku hätä ja angsti vai onko vaan tapa olla. Ja usko vastaus. Neuvotelkaa yhteinen tapa olla. Molemmat joutuu tulemaan vastaan. Ja jos vaikuttaa mahdottomalta, erotkaa
Olet nyt yksin parisuhteessa. Toinen kai haluaa omaa aikaa ja tilaa. Mutta koska on sulle aikaa. Jos jos 2 vuodessa on pariterapeuttikypsä suhde toisen vuoksi, niin nopeasti tuli.
Toki toki toki