Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vinkatkaa helppoja ja nopeita iltapaloja!

Vierailija
01.09.2011 |

Kyllästyttää ainainen leipä/karjalanpiirakka, vihanneslautanen-linja.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

reilusti marjoja (esim. mansikoita suoraan pakasteesta), iso purkillinen rahkaa, loraus kuohukermaa ja loput rasvatonta luomumaitoa (sen verran että muuttuu juotavaan muotoon). Halutessasi mukaan voi surauttaa myös banaanin tms. Makeanhimoisille juoksevaa hunajaa tai hilloa lusikallinen mausteeksi. Js jos haluat vielä terveellisempää, laita esim. leseitä joukkoon. Kaikki sekoittimella tasaiseksi "pirtelöksi", kaada isoon lasiin ja juokaa pillillä (pitää olla paksu pirtelöpilli).



Näitä erilaisia "smoothie"-tyyppisiä juomia on helppo varioida lukemattomin eri tavoin. Marjoista saa kuituja ja vitamiineja ja rahkasta proteiinia.

Vierailija
2/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rahkaa+kermavaahtoa+marjoja

Munakas

Salaatit, kana/tonnikala/kananmuna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kourallinen kaurahiutaleita hedelmäpiltin sekaan.

Vierailija
4/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sulatin pakkasesta valmiiksi paistettuja pieniä lihapullia (teen aina kerralla isot satsit pakkaseen, mutta kaupan pakastealtaastakin löytyy valmiina) ja pistelin cocktail-tikkuihin lihapullia, kirsikkatomaatteja, leipäjuustoa ja kurkkukuutioita. Upposivat esi- ja alakoululaisiimme hyvin. Kuulostaa monimutkaiselta, mutta tosiasiassa tekemiseen meni 5-10 minuuttia (pilkkominen ja tikkuihin pistely).



Puuro on silloin tällöin hyvä iltapala. Puuroissakin on valtavasti valinnanvaraa. Esimerkiksi puolukkavispipuuron voi tehdä jo päivällä valmiiksi jääkaappiin.



Erilaisia itsetehtyjä rahkoja kannattaa myös tarjota. Silloin saa sokerin ja lisäaineiden määrän pidettyä kurissa.



Pannarikin on nopea pistää uuniin ja tehdä sillä aikaa jotain muuta iltatoimia. Kerran sain kylässä iltapalaksi kinkkupannaria, joka oli yllättäen tosi herkullista.

Vierailija
5/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

söivät eilen illalla nakkisämpylät iltapalaksi. Täysjyväsämpylän väliin pistin pikaisesti kiehautetut pitkät franfurterit, tomaattiviipaleita ja salaatinlehtiä. Nopeaa ja helppoa.



Lisäksi pistelivät kulhollisen oman pihan luumuja.

Vierailija
6/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

muutama vinkki:



grissinit ja oliivitahna



minipizzat,tee itse tai osta valmiita



täytetyt patonkileivät uunissa, täytteeksi vaikka paprikaa, tomaattia, pestoa, yrttejä ja juustoraastetta



pannukakku, vaihteluksi vaikka ananasta tai kookosmaitoa sekaan tai tee suolainen versio, johon tulee kinkkua tai pinaattia



pannukakku/munakasrulla, täytteisiin löytyy ohjeita netistä



vohveleita ja erilaisia täytteitä



hedelmäsalaatti ja herkkuversioon mukaan suklaadippi



suolaiset muffinit, ohjeita löytyy netistä ja näitä on helppo tehdä, kun kaikki aineet yleensä vain sekoitetaan keskenään



Näillä jo pari iltaa pärjää!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

keitetyt punajuuret, valkosipulismetana (leipä)

kasvissosekeitto, päälle rapeaksi paistettua pekonia

lämpimiä sienivoileipiä

tabboulehia

tatteja italialaisittain (silputtuja tatteja+valkosipulia+persiljaa?suolaa ja mustapippuria pyöritellään pannulla, tarjotaan leivän ja punaviinin kanssa)

gratinoitu kukkakaali (keitä vähän aikaa, laita uunivuokaan, ripottele leipämuruja tai korppujauhoja päälle, vähän voinokareita sinnetänne ja uuniin hetkeksi), silputtuja keitettyjä munia, palvikinkkua

täytettyjä kesäkurpitsoja - jos sulla on vaikka sienikastiketta jääkaapissa ja ryöppäät kesäkurpitsat 5 min jo aamulla ja laitat jääkaappiin, ruoka valmistuu n. 20 min.

Vähän leipälinjaa, mutta täytetyt pitat. Peston tekemiseen menee 5 min, hummuksen vähän enemmän (sen voi tehdä vaikka ed. iltana), salaattia, tomaatteja, punasipulia, fetaa

pestopastaa

ruis- tai ruispuolukkapuuroa. Anna hautua kaikessa rauhassa kun ilta pimenee

Bratwurstia ja hapankaalia

Vierailija
8/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei puuro?

Ainakin nopeampi kuin lämpimät voileivät saati salaatti.



Meillä lähes joka ilta puuroa koko perheelle, viljaa vaihdellen. Ja terveellistäkin on! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse en tosiaankaan voisi syödä puuroa joka ilta, vaikka kuinka vaihtaisi lajia rukiin, riisin, neljän viljan, mannan ja ohran välillä.



Minusta tässä on ollut jo paljon hyviä vaihtoehtoja. Osa työläämpiä, osa helpompia. Kiireisenä iltana puuro, vähemmän kiireisenä kinkkupannari ja seuraavana vaikka se smoothie. Kuulostaa toimivalta!

Vierailija
10/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pähkinöitä ja kuivattuja hedelmiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

munakas pannulla tai munakasrulla uunissa tehtynä on hyvää. Eikätekemiseen kauhean paljon mene aikaa.

Vierailija
12/13 |
01.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puuro ja murot ym. myslit ovat aamiaista varten

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
15.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

perunarieskoja valmiista perunamuusijauheesta! Todella helppo ja hyvää

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kaksi