Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Streptokokki synnytyksessä

Vierailija
24.08.2011 |

Elikäs yli 30 viikon jo mennään ja virtsateistä jo hoidettu streptokokki löytyi nyt emättimen puolelta. Ymmärsin, että voi olla vauvalle vaarallinen, jos tarttuu synnytyksessä, mutta kuinka vaarallinen? Kokemuksia? Hoidetaan nyt yhdellä antibiootilla ja toinen vielä synnytyksessä. Tosin virtsateistäkin hoidettiin kolme kertaa ennenkuin parani, joten pelkään kovasti, että tämä mulla vielä synnytyksessäkin on...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
24.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotkut gynet pitää streptokokkia emättimen normaalin bakteeri kantaan kuuluvaksi.



Mutta tosian saat synnytyssalissa suonensisäistä antibioottia ja vedet eivät mielellään sasi ola kovin kauaa menneinä.



M;inulla on ollut ainaki x2 eikä mitään ongelmia vauvalla :)



Tosin eivät meinanneet päästää tuon takia kotiin alle vuorokaudenikäistä, mutta päästivät kuitenkin :)

Vierailija
2/5 |
24.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pelkäsin, että voisi olla vaarallisempikin juttu. Onko kellään sellaisella kokemusta, jolla vauva sitten olisi sairastunut tämän takia? Onko se joku infektion tyyppinen vai..?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
24.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pelkäsin, että voisi olla vaarallisempikin juttu. Onko kellään sellaisella kokemusta, jolla vauva sitten olisi sairastunut tämän takia? Onko se joku infektion tyyppinen vai..?

on kolme lasta, joista kaksi on sairastunut :/ Koskaan ei ole ennen synnytystä löydetty tuota bakteeria minusta, mutta niin vain ovat vauvat sairastuneet. Onneksi toipuivat.

Vierailija
4/5 |
24.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei siis testattu ennen synnytystä, mutta lapsi hengitti liian tiheään ja tulehdusarvot lähti nousuun. Joutui suonensisäiselle antibiotille. Tulehdusarvot laskivat niin nopeasti, että kyse oli jostain muusta kuin streptokokista.



Ilmeisesti ab-tippa vaan pitää aloittaa aika pian jos lapsella strepto on, hoitamattomana vastasyntyneellä voi olla hengenvaarallinen.. Sinulla on siitä hyvä tilanne, että sitä varmasti tarkkaillaan ja saat ab:t synnytyksessä niin tuskin lapsi bakteeritartuntaa saa.

Vierailija
5/5 |
24.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

streptokokki on jopa n. 1/3:lla naisista. antibiootti suonensisäisesti annetaan synnytyksessä kaikille, joilla tartunta tiedossa, pitkä aika lapsivedenmenosta, tai ennanaikainen synnytys. synnytyksen aikana saatu antibiootti suojaa erittäin hyvin vauvaa tartunnalta, joten siinä mielessä tilanne sinun kohdallasi hyvä! ja joka tapauksessa vauvaa seurataan vielä normaalia tarkemmin synnytyksen jälkeen infektio-oireiden varalta.



t. kätilö

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kuusi