Ottaisitko nyt SI-rokotteen jos sikainfluenssa-aalto iskisi
Kommentit (14)
Ei otettu viimeksikään eikä nytkään.
Tuttavista yksi sairasti possunuhan.
Kuten en ottanut silloinkaan. En ota myöskään tavallista kausi-influenssarokotetta, sillä kaikki liiallinen rokottaminen tuhoaa ihmisen omaa immuniteettia.
Yks työkaveri kuoli siihen. Löyty kotoa kuolleena ja ruumiinavauksessa selvis, että kuolinsyy sikainfluenssa. :(
emme ottaneet viimeksikään. Sairastimme taudin tod.näk. koko perhe, eikä siihen kukaan kuollut.
Enkä ottanut silloin viimeksikään.
Enkä ottaisi tätä uutta kausi-influenssarokotettakaan, siitähän sanotaan suoraan, että saattaa olla turvallinen aikuisille, mutta ei ainakaan ole turvallinen lapsille.
Esikoiselle annettiin sikapiikki, oli koko talven kipeänä, ihan jatkuvasti jotain flunssaa, kuumetta jne. Nuoremmalle ei annettu, eikä sairastanut yhtään.
Ja aika tarkkaan mietitään muutkin rokotteet. Tapaus lisäsi rokotekriittisyyttämme.
siis tänä syksynäkö annetaan aikuisille jokin taas uusi huonosti testattu rokote ja lapsille ei mitään? mitä järkeä? haluan samanlaisen rokotuksen kuin viime vuonnakin!
Meillä ei ole otettu ennen eikä oteta nytkään. Lapset ovat jo sen ikäisiä, että saavat itse omalta osaltaan päättää. Edellisellä kerralla kouluissa oli tarjottu, mutta ei se mitään sen suurempaa keskustelua aiheuttanut, kuin laitettiin rasti ei-ruutuun.
Sairastin sikainfluenssan, ja mieluummin sairastan sen uudestaan kuin otan sika- tai muutakaan influenssarokotusta.
otettiin myös viimevuonna. Minä saan sen ja lapsille ostin. Siskoni sairasti sikaflunssan ja en halua meidän perheeseen sitä. Oli todella sairas viikkoja ja kaikki luultiin, että ei selviä siitä.
Nyky rokotehan on perus kaus influenssa mihin lisätty sika. Ei ole sama kuin se eka rokote.