3 vkon ikäinen vauva vaa imee ja imee
Kommentit (13)
olen ihmistutti
Tsemppiä! Ei tuo imuvaihe kestä kauaa. Kohta helpottaa.
toiselle lapselle tosin tyrkkäsin tutin 2 viikon iässä suuhun, kun vauvalla oli aivan älytön imemisen tarve. Maidontuloon, syömiseen, tai vauvan painon nousuun tällä ei ollut vaikutusta.
Seuraava tulee kun vauva on 6 vk sitten 3kk ja sitten 6kk.. Tilaa siis lisää maitoa :)
Just tollasta se on!
Tsemiä! Se helpottaa pian.
jos yhtään tuntuu että on nälkäinen niin kokeile lisämaitoa.
mä jo ikävöin tota aikaa vaikka silloin se oliki turhauttavaa ku toinen roikku tississä kiinni kokoajan.. Jaksamista =)
Hienoa, että kykenet ruokkimaan vauvaasi. Jos alkaa kovasti pinnaa kiristää, niin kokeile osittaisimetystä ja pullolisää. Rennosti vain. Muuta ei kerkeä tehdä, mutta muunkin aika kyllä tulee. Mies toivottavasti ymmärtää tukea ja passata.
mutta en muista että edellisillä lapsilla olis ollut.. eilen vielä söi 3-4 tunnin välein, tänään on aamusta asti ollut tissillä
ap
Niitä tiheän imun kausiahan tulee useampi, aina sen mukaan miten vauvan maidontarve kasvaa. Kolmeviikkoinen on jo yleensä kasvanut syntymäpainosta sen verran, että alkaa tarvita maitoakin vähän enemmän kuin ihan vastasyntynyt -> tiheän imun kausi.
ei tuon ikäisellä ole tiheän imun kautta
jos yhtään tuntuu että on nälkäinen niin kokeile lisämaitoa.
Jossain vaiheessa ne syömiskerrat kyllä lyhenee, mutta omasta kokemuksesta sanon, että aina kannattaa imettää, kun vauva vaikuttaa nälkäiseltä tai kiukkuiselta. Kyllä ne sitten kieltäytyy rinnasta, jos eivät halua enää syödä. Eli vauvan puolesta liikaa ei voi imettää.
vauva nyt reilun 1kk, alusta asti tosin ollaan lisämaitoa annettu. Mulla ei vaan pää kestä että koko ajan on vauva tissillä ja jos sieltä ei mitään tule niin mitä hyötyä pitää vauva nälässä!