Auttakaa minua kasvattamaan selkäranka
Otsikossa pyyntö. Olen siis autuaan onneton sanomaan ystävällisille puhelinmyyjille ei kiitos. Suostun kuuntelemaan myyntipuheet vaikka tiedän varmasti etten ole sopimuksiani muuttamassa. Jotenkin tulee aina niin kurja olo myyjien puolesta ja herätän heissä turhaa toivoa :D
Auttakaa siis minua pääsemään tästä ongelmasta.
Kommentit (9)
Älä vastaa tuntemattomiin numeroihin. Noin, problem solved.
Jos vastaat ni sanot niille heti että "olen köyhä, heihei" ja suljet puhelimen.
Sano olevasi ulosotossa ja kaikki tilausten laskut voi lähettää suoraan voudille entisten jatkoksi.
Kiitos vastauksista. Pistän nämä käytäntöön.
Heitä se puhelin jokeen. Muutenkin aiheuttaa nykymaailmassa niin paljon haittoja.
Voit sanoa tai ainakin ajatella, että säästät molempien aikaa, kun et anna heidän hölistä litanniaansa. Ja jos myyjä on ärsyttävä eikä heti usko, niin sitten on jo oikeutettua sanoa painokkaasti "ei kiitos" ja luuri kiinni. Jos on oikein epävarma, uusi myyjä, niin sitten voi ehkä säälistä kuunnella ja olla ystävällinen, niin se saa harjoitusta. Niille voi myös yrittää myydä jotain takaisin tai antaa parempia ammatinvalintavinkkejä.
Niin ja olethan huomannut, että osa puhelinmyyjistä on robotteja.
Estä numerot, älä vastaa. Jos puhelin-netti firma, niin soittamalla sinne asiakaspalveluun saa joskus estettyä. Tai numeron vaihto ja salaus, markkinointiesto.