Apua! Helppo ja nopea uuniruoka, joka lämmitettynäkin hyvää?
Kommentit (17)
googlaa, netti täynnä reseptejä. Kun antaa hautua hyvin on liha suusssa sulavaa ja kestää hyvin lämmittämistä esim. mikrossa seuraavana päivänä :)
Hernekeitto ja kaalikeitto niitä voi lämmitää toisen kerrankin.
perunasuikaleita (tuore tai pakaste) ja kylmasavulohta. tilli. Paalle ruokakerma. Nam!
laatikkoruoat ja kiusaukset (broileri, kinkku, lohikiusaus).
Keitot on hyviä lämmitettynäkin (oikeastaan vaan paranevat), eivät tosin ole uuniruokaa.
Myös hyvin tehty kaalilaatikko vain paranee uudelleen lämmitettäessä.
lihakeittohan eikun vain paranee kun sen lämmittää uudelleen.
Kilon perunasipulipussi, kinkkusuikaleita, pekonisuikaleita ja 3:n juuston ruokakermaa (x 2) ja mausta. Kaikki uuniin, pekonit päälimmäiseksi.. ja avot. Hyvää on lämmitettynäkin.
Nam :P
Tuore on jotenkin lötkömpää. Perunapitoiset kärsivät enemmän.
Karjalanpaisti ei kyllä millään mittapuulla ole nopea!
Monet keitotkin paranevat lämmitettäessä.
Mun niksi on siinä, että ruoka lämmitetään riittävän hitaasti ja keskilämmössä. Laatikot peitän foliolla etteivät kuivu. (Mikroa ei talossa ole, eikä tule.)
lihakeittohan eikun vain paranee kun sen lämmittää uudelleen.
Lihakeitto on meillä yksi parhaista lämmitysruuista, vaikka ei uuniruokaa olekaan.
Karjalanpaisti ja muut pataruuat ovat erittäin nopeita valmistettavia, jos ei paistoaikaa lasketa. Lihat + mausteet ym uuniin = pari minuuttia, ja unohdetaan sinne pariksi tunniksi, ja valmista on.
-broilerin filesuikaleita (maun mukaan,vähintään suolattuja)
-riisiä 4dl
-ruokakerma 2-2,5dl
-vettä 7dl
-pakastekasvispss
Nää kaikki uunivuokaan (RIISI RAAKANA "pohjalle") ja niin että vesi peittää. En osaa tarkkaan sanoa kauanko uunissa,olen itse vain aina kurkannut uuniin.
Kun vesi on imeytynyt kokonaan riisiin,on valmista.
Kerran voi välillä hämmentää niin kypsyy tasaisemmin. Ilman kantta,lasinen uunivuoka on minulla,muunlaisetkin käy,mutta ei sellainen kaikista laakein malli.
Unohtui sanoa,että mausteita maun mukaan :D:D ja suolaa :)
Mutta mielestäni helppoja on stroganoff ja tilliliha. Rautapadassa uunissa kevyellä lämmöllä pitkään hauduttaen niin ei anemiakaan pääse iskemään. Ja uuniin/levylle lämpiään niin ihan yhtä hyvää kuin just tehtynäkin. Kannattaa käyttää hieman sitkeämpää lihaa ettei tule liian mureaa. Jos on käytettävissä jotakin tosi herkkua kuten vaikkapa hirven- tai riistanlihaa niin ah ja nam.
T. rautapatainen uros
-broilerin filesuikaleita (maun mukaan,vähintään suolattuja) -riisiä 4dl -ruokakerma 2-2,5dl -vettä 7dl -pakastekasvispss Nää kaikki uunivuokaan (RIISI RAAKANA "pohjalle") ja niin että vesi peittää. En osaa tarkkaan sanoa kauanko uunissa,olen itse vain aina kurkannut uuniin. Kun vesi on imeytynyt kokonaan riisiin,on valmista. Kerran voi välillä hämmentää niin kypsyy tasaisemmin. Ilman kantta,lasinen uunivuoka on minulla,muunlaisetkin käy,mutta ei sellainen kaikista laakein malli.
hyi helkutti. Av-mamman surkean keittotaidon paras taidonnäyte.
Peruna- sipuli pusi, kanasuikaleita, pestoa, 2 tomaattia, (vuohenjuustoa) ja ruokakermaa.
Sekoita kanat peston seassa, pestoa maun mukaan. Laita tomaatit kuutioiksi. Pilko vuohenjustoa sekaan. Pistä
kaikki samaan vuokaan ja paista uunissa 200 astetta n. tunti.
peruna-jauhelihavuoka (tai kasvis)
broileria ja kasviksia uunissa paahdettuna