Mitä tapahtuisi Suomessa jos tuet lopetetaan?
Mitä jos maailma adaptoisi mallin selviydy tai älä selviydy
Tekisivätkö ihmiset kaikkensa rehellisin keinoin, tekisivät sen yrityksen, hakisivat enemmän töitä, vähentäisivät menojaan, että saisivat rahaa
Vai tulisiko täydellinen kaaos vaikka nyt olisi rahaa vaikka viranomaisille enemmän?
Mitä mieltä
Kommentit (104)
Sitten alkaisi toimeentulon "pakko-otto" missä raha otetaan sieltä missä on saatavilla, siinä ei enää lukot tai vartiointi auttaisi
Rikollisuus lisääntyisi rankasti.
Terveydenhuollon, sosiaalihuollon, poliisin ja vankiloiden kulut kaksinkertaistuisi.
Ne on käytännössä lopetettu, jos et voi maksaa kuin laskut ja muuhun ei jää. Ei ole realistinen sellainen minisumma jos aiotaan saada ruoka, vaatteet ja muut ihmisille.
Harmaa työ räjähtäisi käsiin. Ei siinä veroja makseltaisi.
Oletko peruskouluikäinen vai muuten vain idiootti? Tukia ei voida lopettaa. 🥱
Varmaan ainakin ulkomaalaisten exodus.
Minkälaista on vaikkapa Kongossa?
Vierailija kirjoitti:
Vassarien kannatus nousis tappiinsa.
Nythän se tosiaan on vasta 35% (kun lasketaan SDP ja VAS yhteen. Jos lisätään Vihreät, luku on yli 40%)
Vierailija kirjoitti:
Harmaa työ räjähtäisi käsiin. Ei siinä veroja makseltaisi.
Tästähän on esimerkkejä ihan naapurissa.
Sairautta, rikollisuutta, itsemurhia ainakin lisää.
Kaikki tukien saajat menisivät välittömästi töihin tai parempipalkkaiseen hommaan.
- Peter Orphan
Vankilat ovat jo täynnä, täytyisi avata nopeasti kymmenen lisää tai sitten sisällissota, eli kaikki alkaisivat tappaa toisiaan kaduilla.
Vierailija kirjoitti:
Vassarien kannatus nousis tappiinsa.
1918 asia ratkaistiin juuri noin ja siitä seurasi monta ns. punaleskeä, joista osalla puoliso oli lähtenyt Karjalan kultamaille rakentamaan sosialistista onnelaa. He katosivat yöhön.
Ei meillä 50 vuotta sitten ollut nykyistä tukiviidakkoa ja rikollisia oli vähemmän kuin nyt (suhteellisesti ja absoluuttisesti).
Hoidan kehitysvammaisia, ei heillä olisi rahaa hoitoonsa niin kadulle vaan 🤔
Vierailija kirjoitti:
Varmaan ainakin ulkomaalaisten exodus.
Tämä riittäisikin yhdelle puolueelle. Viis siitä vaikka itse kuoltaisiin.
Mä ainakin katson jonkun rikkaan ja otan siltä.